זה הזמן לשתול ורדים – ככה עושים את זה נכון

עכשיו כשהגיע הזמן המתאים לשתול ורדים וליהנות מפריחתם הנפלאה שתתחיל באביב ותימשך עד דצמבר כמעט. אספנו עבורכם כמה טיפים חשובים שיכולים לעזור לכם לשתול את הוורדים בדיוק כמו שצריך.

מאת:  שמואל בורנשטיין


ורד הוא צמח ממשפחת הוורדיים (rosaceae), עם מגוון גדול של זנים ומינים.

ככלל, ישנם שני נושאים חשובים התורמים לקבלת תוצאות משביעות רצון, אשר בדרך כלל לא מקדישים להם את תשומת הלב המתאימה:
1. שתילה - שתילה נכונה של צמח הוורד חשובה מאוד לאופן וקצב התפתחותו. חריגה מהנחיות השתילה יגרמו לצימוח חלש, מדוכא וללא התפתחות נוף ופריחה.
2. גיזום ורדים - גיזום ועיצוב יבוצע בעונת הנשירה, כלומר בחורף בחודשים ינואר פברואר.


מתי לשתול?

את הוורדים נהוג לשתול בתקופה זו של השנה, בסוף החורף/תחילת האביב, כאשר את הפריחה נקבל כבר בחודש אפריל ועד לחודש דצמבר.


הכל מתחיל בשתיל 

אני ממליץ בחום רב לכל מי שמעוניין בוורדים בגינה הביתית, לקנות את השתיל במקום מורשה ומאושר. כך נבטיח שתיל מסוג א' שהסבירות שלו להגיע עם מחלות ומזיקים היא נמוכה ביותר.

השתיל צריך להיות מעובה בצורת גביע בעל לפחות 3 זרועות, שורשים ארוכים רא שיים ושורשונים קטנים שיוצאים מהשורשים הראשיים.


לחפור את הבור

לפני ביצוע השתילה יש לחפור באדמה לחה בור בקוטר 40 ס"מ ועומק של 40 ס"מ. בתוך הבור שחפרנו נקים תלולית קטנה שעשויה מאדמה מעורבת בחומר אורגני - "קומפוסט הגרעין" או "הומוס דברת"  ולדשן בדשן "מולטיגן".

 

על התלולית מניחים את גביע השורשים. חשוב שהשורשים יונחו על התלולית ולא יתקפלו בתוך הבור. למעשה אנחנו "מלבישים את השורשים על התלולית -  כמו שמלה / מעטפת.

כשלישי מגביע השורשים צריך להישאר בחוץ, מעל לגובה האדמה. את הבור נמלא חזרה באדמה.


להדק ו.. קצת לקחת חזרה

לאחר שמילאנו את הבור באדמה וגביע הורד מציץ מעליה - נהדק קלות את האדמה ונמשוך עוד קצת את הצמח למעלה כדי לישר את השורשים. כך נוודא ונבטיח שהשתיל גדל טוב.

לאחר מכן נייצר גומה מסביב לשתיל ונמלא אותה במים. בתקופת הקליטה - כשבועיים עד 3 שבועות אין להזיז את השתיל מחשש לקריעת השורשים.

לסיום, ולאחר שהשקינו בפעם הראשונה, נכסה באדמה גם את בסיס הצמח שנשאר בחוץ. כך נגן עליו מפני הקור והגשם שצפויים בעונה זו.


ורד אוהב מים

את צמח הורד חשוב להשקות מדי יומיים-שלושה ולשמור על אדמה לחה. במידה ויורדים גשמים יש לתזמן את ההשקיה בהתאם. את הצמח נשקה באמצעות צינור טפטוף כך שיקבל 10 ליטר בכל השקיה. בהתאם לגודל הטפטפות תוכלו לחשב כמה זמן לפתוח את ההשקיה בכל פעם.

 רשת הגרעין פרוסה ברחבי הארץ ומציעה לכם שירות, ייעוץ ומוצרים המתאימים לכל מי שמחפש פתרונות איכותיים לבית ולחצר. בכל אחד מ 35 הסניפים שלנו עומדים לרשותכם מומחים ואנשי מקצוע שישמחו לעזור.© כל הזכויות שמורות