אורחים בגינה בימי הקיץ החמים

מאת מערכת האתר

מזג האוויר החם והלח בחודשי בקיץ מעודד צמיחה נמרצת של מרבית השיחים והצמחים בגן. יחד עם זאת הוא מהווה אקלים נוח למיני מזיקים שונים ופטריות, העלולים לגרום לנזקים לצמחית הגן ולא בהכרח רצויים ונעימים למי שרוצה ליהנות מהישיבה והאירוח בגינה. הנזקים מתבטאים במראה הויזואלי של הצמח עד להעלמות כל העלווה, כניסה של זחלים לפרי, עקיצות ונפילה של פרי.

בכתבה זו נתייחס למספר מזיקים שנפוצים בגינה בעונת הקיץ ואיך ניתן להתמודד איתם.

ראשית, ישנן פעולות מונעות המפחיתות מראש את אוכלוסיית המזיקים - שמירה על בריאות וחוזק הצמח מונעת מחלות ומזיקים: השקיה נכונה (באמצעות מחשב השקיה), דישון, שמירה על פוריות קרקע באמצעות קומפוסט, הומוס, חומרי הזנה טבעיים (מיקוריזה), גיזומים נכונים בעונות מתאימות. מיקום הצמח בגינה בהתאם לכמויות האור המתאימות לו.המדשאה
זחלים, ערצבים ומזיקים נפוצים במדשאה

בעונה זו ערצבים פעילים ומכרסמים בשורשי המדשאה. הערצבים הם חרקים השייכים למשפחת החגבים, המצטיינים בחפירה בקרקע ובכרסום בשורשי הצמחים. מזהים אותם עפ"י סימני הנזק המתבטאים בחורים בפני המדשאה, ובגושי אדמה המתרוממים מפני המדשאה. חומרים נגד ערצבים, מומלץ לפזרם הישר לפתח מחילת הערצב.

נושא נוסף שדורש התייחסות הם העשים והתולעים. העיקרי מבינהם הוא זחל הפרודניה (ירוק) אנו מזהים בנגע  הפרודניה כאשר אנו מבחינים בפרפרים (עשים) עפים מעל הדשא בעיקר בלילה.הטיפול ב"פרודניה" מתבצע באמצעות תכשירים אורגניים (פרוביט), או על ידי טלסטאר

מזיקים בצמחי הגן
המזיקים הנפוצים בקיץ לצמחיית הגן הם כנימות, אקריות, עש הטבק, זבוב הפירות וכד'. הנזק מתבטא במראה הגינה ובפגיעה בפירות וירקות.

שיטות ההדברה הן כימיות, אורגניות וביולוגיות:
הדברה כימית - חסרונה שעלולה לפגוע גם בחרקים חיוביים (דבורים וכד') ובעלת השלכות בריאותיות וסביבתיות. יתרונה לעיתים קרובות ביעילותה.
הדברה אורגנית - באמצעות תכשירים המכילים חומר פעיל המופק מצמחים ומרכיבים אורגניים. על אף שהטיפול בהדברה אורגנית חלש יותר מפתרון הדברה כימי הוא עדיף ובטוח יותר.
הדברה ביולוגית - נשלב בגינתנו חרקים זעירים ("מועילים") שיחסלו את אוכלוסיית ה"מזיקים".אקרית הקורים

אקריות הקורים ניזונות מכל סוגי הצמחים ומותירות סימנים לבנים וצהבהבים, המביאים להתייבשות של העלים והצמח. אקרית הקורים, גודלה 0.3x0.45 מ"מ, היא בין המזיקים הנפוצים שקשה להיפטר מהם
הטיפולים המומלצים נגד אקרית הקורים הם אורגניים (נימבי, טימור) או ביולוגיים ה"סבירסקי" (בנגיעות ראשונית) או ה"פרסימיליס".

כנימת העלה

כנימות העלה ממוקמות בעיקר בצדו התחתון של העלה ומוצצות את נוזלי הצמח מצינורות ההובלה שלו, מחלישות את הצמח ובכך מפריעות לצימוח התקין. הן מפרישות טל-דבש אשר סותם את הפיוניות ומעודד היווצרות פייחת. הכנימות גורמות לעלה להתקפל כך שיוצרות נישה מוגנת.

​הטיפולים כנגד כנימות העלה ניתנים בריסוס או הגמעה והם: קונפידור (כימי), נימפר ונימיקס (אורגני) או ע"י הדברה ביולוגית בה נשלב בגינה את הצרעה הטפילית "אפידיוס".
כנימה קמחית

הכנימה הקמחית הינה הינה חרק קטן, ביצתי, בעל יכולת תנועה מוגבלת הפוגע בתבלינים, ירקות, צמחי נוי ובעלי פרי ההדר, הגפן, האפרסמון ועוד. היא גורמת לנזק על-ידי מציצת נוזלי הצמח, הפרשת מרובה של טל-דבש, עיוות והצהבה של העלים, נשירת עלים, פרחים ופירות. 
​טיפול בכנימה הקמחית מתבצע באמצעות תכשיר כימי קונפידור אות תחליפיו, פסט 33 או טיפול ביולוגי בעזרת שילוב בגינה של חיפושיות הקריפטומולוס או בשילוב הצרעה הטפילית אנגירוס.
עש הטבק

הבוגר הוא חרק זעיר, אורך גופו כ- 1.2-0.85 מ"מ ומוטת כנפיו כ- 3.0-1.8 מ"מ. גופו וכנפיו מכוסים בשכבה דקה של חלקיקי שעוה המקנים לו את צבעו הלבן. הביצים אליפטיות ומוטלות כבודדות או בצברים, לעיתים מסודרות בקשת או בעיגול, על צידם התחתון של העלים, בדרך כלל על הצימוח הצעיר של הצמח.

עבור מזיק עש הטבק מומלץ טיפול אורגני ע"י נימבי, נימיקס 45 או נימפר או טיפול ביולוגי בעזרת שילוב אקרית הסבירסקי בגינה.

זבוב הים התיכון

  • זבוב הפירות הים תיכוני גורם לנזקים לגידולי פירות. נקבת הזבוב מטילה ביצים בקליפת הפרי ואנו נראה נקודות כתם על הפירות ונשירה מוגברת.

    הטיפול המומלץ באמצעות מלכודת המכילה פיתיון המורכב מחלבון מיוחד המושך את זבוב הפירות הים תיכוני וזבוב הזית כמלכודת​ ​NMF או מלכודת סרה טראפ.טיפול במזיקים באמצעים פשוטים יותר
ניתן גם לטפל במזיקים באמצעים פשוטים יותר: איסוף זחלים בידיים, כיוס פירות, שליפת נוברי שיחים ועצים באמצעות חוט פלדה. הנחת מלכודות: ריח, פרומונים, תוויות דביקות לשמיכת זבובים ופרפרי לילה. כיסוי שיחים ועצים ברשת 14 מ"ש למניעת כניסת מזיקים.

© כל הזכויות שמורות