זבוב החול – היתוש שמשגע את המדינה!


זבובי חול - שם מדעי: Phlebotomus –בקה, הוא סוג של יתוש בתת-המשפחה Psychodinae. למרות שמם "זבובי חול" הם בכלל יתושים מעופפים קטנים ומוצצי דם הנפוצים בחלקים נרחבים של הארץ ועלולים להיות מפגע, משום שעקיצותיהם מכאיבות ומטרידות.

החלקים העיקריים שבהם נעקצים הם אזורי העור החשופים ובעיקר ידיים, רגלים והגרוע מכל, הפנים. ככלל היתושים, רק הנקבה עוקצת. העקיצה מכאיבה ומטרידה.

היתוש שעיר ובהיר בעל רגלים ארוכות שאורכם 1-3 מ"מ. הוא מתאפיין בכנפיים המורמות בצורת V בשעת מנוחה ובתעופה בצורת דילוגים ללא זמזום. זבובי החול פעילים בעונה החמה בשעות החשיכה ובין הערביים. עיקר העקיצות, יהיו בלילה.

רוב העקיצות יהיו קלות ומגרדות למספר שעות אך לעיתים, כשזבוב החול נושא את טפיל לישמניה (הוא הטפיל הגורם למחלה המוכרת כ"שושנת יריחו" - Leishmaniasis) , מי שייעקץ עלול להתפתח אצלו  פצע מוגלתי שנשאר לחודשים רבים ומתרפא עם צלקת. הדבר הגרוע בעקיצה זו שהתופעות מופיעות רק לאחר מספר שבועות.


מתוך וויקיפדיה


איך זה מתחיל?

כעקרון, הטיפול במיגור זבובי החול הנו תהליך מורכב וראשיתו בטיפול בחיות המאגר של המחלה

קיימים שני סוגי מחלה:

1.     לישמניאזיס טרופיקה –חיית המאגר העיקרית לטפילים מסוג לישמניה טרופיקה היא שפן הסלעים. מוקדי מחלה נמצאו במורדות המזרחיים של הרי יהודה, מערב השומרון וצפונית מזרחית לכנרת.

2.     לישמניאזיס מייג'ור - חיות המאגר העיקריות לטפיל מסוג לישמניה מייג'ור הם פסמונים, מריונים וגרבילים. מוקדי המחלה הם הערבה, הנגב המזרחי, רמת הנגב ובקעת בית שאן.מתוך ויקיפדיה

לאחר שזבוב החול עוקץ את בעל החיים הנושא את הנגיף ולאחר מכן, עוקץ את האדם, הוא מעביר את הנגיף אליו וכך למעשה מדביק אותו במחלה.


האחראים למניעת המפגע

הפחתת המפגעים על ידי ביצוע פעולות מניעה, תפחית את הסבל של האדם ואת הפגיעה בסביבה מיישום מיותר של חומרי הדברה.

על הרשויות חובה על פי חוק, לפעול להפחתת ולמניעת המפגעים בשטח הציבורי. פעולות כגון הרחקה משמעותית של חיות המאגר, חיסול בתי הגידול ומניעה להתמקמות מחודשת שלהן. כמו גם פעולות הדברה אזוריות להפחתה משמעותית של זבובי החול הן אלה היכולות לצמצם הדבקה ופגיעה בתושבי האזור.


אז מה עושים? איך ניתן להפחית את הסיכוי להיפגע?

זבוב החול נוהג להתקדם בדילוגים למרחקים קצרים ובתעופה קרובה לקרקע.

כשמגיע אלינו הביתה, הוא מסוגל להתקדם בטיפוס על הקירות גם לקומות גבוהות בבניין דירות.

לפיכך, מעבר לעובדה שיש לפנות למוקד של העירייה/מועצה אליהם אתם שייכים ולדווח על הימצאותם וכן לדרוש טיפול סביבתי, ניתן להשתמש בשירותיהם של בעלי המקצוע בתחום ואלה המדבירים המוסמכים על ידי המשרד להגנת הסביבה. (למאגר מדבירים מוסמכים ניתן ללחוץ כאן)

ברשות המדביר, קיים תכשיר ייעודי (שם התכשיר "באג-"BUG) להדברה יעילה של יתושים בוגרים וביניהם יתוש "זבוב החול". הדברה מקצועית בסביבת המגורים, תצליח להפחית משמעותית את התקדמות היתוש אל תוך המבנה ואת העקיצות הכואבות.


האם קיים משהו שאני יכול לעשות בעצמי?

מעבר לפעילות הרשות המוניציפלית והזמנת המדביר לריסוס בשטח הפרטי של הבית או הבניין, כדי להקשות על היתוש מלעקוץ אותנו בבית, ניתן לעשות מספר פעולות עיקריות:

1.     ניתן למנוע מזבובי החול לעוף בתוך הבית על ידי הפעלת מזגן או מאוורר תקרה.

2.     קיים תכשיר ביתי יעיל מאוד וחשוב מכך, בטוח לשימוש בסביבת הילדים ושמו "ווינר-WINNER". בעזרתו, ניתן לרסס את כל מסגרות החלונות והקירות האנכים מסביבם. לרסס גם רשתות הגנה כי דרכם, היתוש מנסה לחדור אל תוך המבנה. כשכבר חדר, היתוש יבחר לשהות בעיקר בחלק העליון של הקירות האנכיים בחיבור עם התקרה. לכן, לרסס גם את היקף החדר למעלה.

3.     כמו כן, בערבים או בשהייה לילית בחצר מומלץ להסתייע בתכשירים להגנה סביבתית מיתושים כמו "אינ-תוש" או "בייוש" .

4.     מומלץ ללבוש בגדים ארוכים ולהימרח בתכשירי דחיית יתושים מאושרים על ידי משרד הבריאות אשר יסייעו למניעה מעקיצות.


מתי צריך לגשת לרופא?

במקרה של עקיצה שאינה מתרפאה בתוך כשבועיים, עקיצה מכאיבה ומפרישת נוזל, יש צורך להגיע לרופא. במרפאה יקחו דגימה ויאבחנו את מקור הבעיה. הטיפולים המקובלים בישראל הם מקומיים: מישחות, חנקן נוזלי וכד' או בעירוי לתוך הווריד. ולעיתים באשפוז ליום או יותר.

 

לסיכום

גל הדיווחים האחרון לגבי הידבקות ילדים במחלה, מחייבת את הרשויות לטיפול יסודי בתופעה. שם טמון הפתרון האמיתי. אנחנו, בחלקת האלוהים הקטנה שלנו, נוכל לעזור להם על ידי טיפולים בהדברה מקומית.

שלכם, גל כהן

(הכותב הנו מדביר מוסמך ויועץ מומחה בחברת "הגרעין")

לפרטים נוספים:  054-6752442 (דודי סולומון, מנהל תחום תברואה ב"הגרעין")


© כל הזכויות שמורות