הדברת יתושים

כתב גל כהן – מדביר מוסמך ויועץ מומחה ברשת הגרעין

בישראל, קיימים מספר סוגי יתושים. הדרגות הצעירות של היתושים נמצאות במים, בעוד שהבוגרים חיים מחוץ למים. היתושים הבוגרים משיגים את הסוכרים הדרושים לקיומם ממציצת נוזלי צמחים. נקבות היתושים עוקצות פונדקאים בעלי דם חם, כולל בני אדם, כדי להשיג חלבון הדרוש להתפתחות הביצים. עקיצות היתושים מטרידות ומגרדות, ועלולות להעביר גורמי מחלה. מקורות מים הם מקור דגירה ידוע להתפתחות יתושים ולפיכך מומלץ להקפיד על מספר פעולות למניעת התפתחותם ולהתגוננות מפני עקיצותיהן של היתושות (כידוע, רק הנקבות עוקצות).

הגורמים למחלות כמו "קדחת הנילוס המערבי" ו"שושנת יריחו" הם שני סוגי יתושים, המצויים ביותר. על מנת להימנע מהמחלות יש להימנע מעקיצות היתושים כפי שיוסבר בהמשך המאמר.


סוגי היתושים והמחלות המועברות על ידם:

כולכית מצויה Culex pipiens (היתוש המצוי ביותר)
היתוש כולכית הבית הוא היום המפיץ העיקרי של מחלת קדחת הנילוס המערבי. מחלה זו תוקפת בתחילה עופות. יתושות שמוצצות דם מעופות שנגועים בקדחת הנילוס המערבי נחשפות לנגיפים (הווירוסים) שמחוללים המחלה. הנגיפים מתפתחים בתוך קיבתן של היתושות ולאחר מכן, כאשר היתושה תעקוץ בעל חיים אחר, היא תעביר אליו את נגיפי מחלת קדחת הנילוס המערבי.

קדחת הנילוס המערבי (West Nile Fever)
מחלה נגיפית שמועברת מבעלי חיים (בעיקר ציפורים, אך גם יונקים שונים) לבני אדם באמצעות יתושים. העברת הנגיף נעשית לרוב במהלך ארוחת דם של נקבות יתושים שניזונו קודם לכן מציפור נגועה. הנדבקים במחלה אינם מפתחים בדרך כלל תסמינים כלשהם. בכרבע מהמקרים מופיעים מחלת חום, עייפות, חולשה, כאבי ראש, כאבי מפרקים ולעיתים גם פריחה. התסמינים לפגיעה מוחית הם חום, כאבי ראש, קושי להתרכז, הפרעות בזיכרון, רעד, חולשה בגפיים, בלבול והכרה מעורפלת. בצורתה הקשה עלולה לגרום לפגיעות נוירולוגיות ואף למוות.

יתוש הטיגריס האסיאני (Aedes albopictus)
ידוע בארץ משנת 2002. הנקבות של יתוש זה נושאות נגיפים שונים, העלולים לגרום למחלה בבני אדם. הנגיפים גורמי התחלואה החשובים ביותר שיתוש הטיגריס עלול להעביר לבני אדם הם הדנגה והצ'יקונגוניה מחלות טרופיות. יתוש הטיגריס האסייני מצוי באזורים רבים בארץ, ומטיילים החוזרים כשהם נושאים נגיפי דנגה או צ'יקונגוניה עלולים להדביק את היתושים המקומיים ולהתחיל מעגל העברה מקומי. היתוש הטיגריס האסיאתי מעביר את המחלות:

קדחת דנגי Dengue Fever
מחלה וירלית המועברת על ידי עקיצת יתושים. רוב האנשים שנדבקים במחלה כתוצאה מהעקיצה לא יפתחו תסמיני חולי. השאר יפתחו מחלה המתבטאת בחום, כאבי ראש, כאבי שרירים, כאבי פרקים וכאבי עצמות. חלק גדול מהחולים יפתחו פריחה מפושטת על העור ולעיתים סימני דימום קלים כגון נקודות דימום על העור, דימום מהחניכיים ושתן דמי. רק כ-5% יפתחו מחלת דנגי קשה שהיא מחלה מסכנת חיים העלולה להסתיים בתמותה.

נגיף הצי'קונגוניה Chikungunya Virus
מחלה וירלית המועברת על ידי עקיצת יתושים. רוב (מעל 95%) האנשים שנדבקים במחלה מהעקיצה יפתחו תסמיני חולי שהבולטים ביניהם הם חום וכאבי פרקים עזים, לעיתים עד כדי חוסר יכולת להניע את המפרקים ואף נכות. תסמינים נוספים הם כאבי ראש, כאבי שרירים, דלקת עיניים ופריחה. מחלה קשה עלולה להתפתח בתינוקות שנדבקו בזמן ההיריון סמוך ללידה ובזמן הלידה, מבוגרים מעל גיל 65, אנשים עם מחלות כרוניות ואנשים עם דיכוי המערכת החיסונית. חלק מהאנשים ימשיכו לסבול ממחלת פרקים העלולה להימשך חודשים ושנים.

נגיף הזיקה Zika Virus
 
מחלה וירלית המועברת על ידי עקיצת יתושים. רוב האנשים שנדבקים במחלה כתוצאה מהעקיצה לא יפתחו תסמיני חולי. השאר יפתחו מחלה קלה המתבטאת בחום, כאבי ראש, כאבי שרירים, כאבי פרקים, פ ריחה ודלקת בלחמיות העיניים. נשים הרות עלולות להעביר את המחלה לעובר בכל שלבי ההיריון ובמהלך הלידה, כשהתוצאה עלולה להיות הפלה, לידת מת או ת סמונת זיקה מולדת. סימן ההיכר של תסמונת זיקה מולדת הוא מיקרוצפאליה  microcephaly  או היקף ראש קטן יחסית למצופה באוכלוסייה באותו גיל. 


פעולות מומלצות למניעת התמקמות יתושים בסביבת הבית והחצר


איתור וסילוק מקורות מים עומדים:

בצעו סיור מסביב לבית לפחות אחת לשבוע ולאתר מקורות להצטברות מים עומדים. מים המצטברים בתחתית העציצים ואדניות, כלי אוכל לבעלי חיים, ניקוז מזגן ועוד.
מנעו השקיית יתר הגורמת להצטברות מים עומדים.
סלקו כל כלי קיבול שאינו נחוץ. את האחרים, הפכו או חוררו כך שלא יצברו בהם נוזלים.
תקנו נזילות של מים מצינורות, מזגנים.
השתמשו בדגים (גמבוזיה למשל) בבריכות נוי או בעציצים גדולים לגידול צמחי מים.
אחסנו ציוד באופן שלא יצטברו נוזלים (לדוגמא כיסוי ריהוט שקפליו מאפשרים צבירת מים)

בעת הצורך, הזמינו מדביר מוסמך לביצוע הדברה מקצועית ליתושים בוגרים בסביבת ביתכם. 

הידעת?! 
היתושה מסוגלת להבחין ולהרגיש אותך ממרחק של 25-30 מטר!

התגוננות מעקיצות:

הדרך הטובה ביותר להתגונן מפני עקיצת היתוש הנה באמצעות מריחת הגוף בתכשיר דוחה יתושים. הקפידו על שימוש בתכשירים הרשומים ע"י מ. הבריאות. השתמשו בתכשיר "נוסקיטו".


השתמשו בתרסיס
"בייוש" ו/או גרגירים טבעיים "אין-תוש" הניתנים ליישום בבית ובחצר וגורמים לשיבוש חיישני היתושים מה שמבלבל אותם ומונע מהם לזהות את ריח הגוף שלכם וכך תימנע הגעתם לכיוונכם.


> התקינו רשתות על החלונות והדלתות, והקפידו לסגור פתחים שאינם מוגנים ברשת.
> רוח חזקה, מטרידה ומשבשת את יכולת התעופה של היתושים, לפיכך, השתמשו במאווררים בעת שהותכם בחצר או בבית וכך לא יוכלו להגיע אליכם היתושים.
> הפחתת אוכלוסיית היתושים בחצר ע"י התכשיר 
 Winner

כאמור, בעת הצורך, הזמינו מדביר מוסמך לביצוע הדברה מקצועית ליתושים בוגרים בסביבת ביתכם. 

להלן סרטון הממחיש טיפול סביבתי על ידי מדביר:


© כל הזכויות שמורות