זבוב הבית

הדברת זבוב הבית ( Musca domestica בסביבת האדם ובעלי חיים


זבוב הבית הינו חרק מעופף המשמש וקטור (נשא) למחלות רבות ונפוץ בעיקר בסביבת משקי חיי ובסביבה רוויה בחומרים אורגנים רטובים.

 

הנקבה מטילה את ביציה הלבנות והמוארכות בקבוצות של 100–150 הישר אל מזונם של הזחלים, או סמוך מאוד לו. כן מוטלות ביצים בשולי זרימות ביוב ובמאגריהן. נקבה עשויה להטיל במהלך חייה 1,000–1,500 ביצים.

 

הוא זקוק לטמפרטורה גבוהה על מנת להתרבות והנקבה מטילה את הביצים בעיקר בתוך לשלשת עופות, בוצה והפרשות בעלי חיים ואף באזורי התאספות של אשפה אורגנית בשלוב עם רטיבות.

 

מהביצים מגיחות הרימות אשר בסופו של דבר הופכות לזבובים בוגרים.

 

הרימות מתפתחות בעיקר במצבורי אשפה, בגללי סוסים ופרות, ובצואת בני אדם ובעלי חיים אחרים.

 

משך מחזור החיים תלוי בגורמים שונים, ובעיקר בטמפרטורה. בתנאים מיטביים, נמשך המחזור, מביצה לבוגר, שבעה ימים. אורך החיים הממוצע הוא בין שבוע לשלושה שבועות, תלוי בתנאי הסביבה.

 

הזבובים ניזונים במזון נוזלי או נוזלי-למחצה, אך מסוגלים גם לגרד ולהמס מזון מוצק, כגון גבישי סוכר.

 

גורמי המחלות מועברים אל מזון האדם או אל גופו על ידי מגעם של הזבובים, הקאותיהם וצואתם.

 

בזמן נתון בעונה החמה מהווים שלבי הריבוי של זבובים המוקדמים (ביצים ורימות) כ 80% מכלל אוכלוסיית זבוב הבית בשטח נתון. רק כ 20% מתבטאים בזבובים הבוגרים שכל כך מטרידים את בני האדם ובעלי החיים ומאימים על בריאותם.

 

לכן, מומלץ לשלב בפעילות ההדברה בראש ובראשונה טיפול במניעת התפתחות הרימות לזבובים בוגרים ורק אחר כך הדברת הזבובים הבוגרים שקיימים בשטח.

 

יש לקחת בחשבון שקל הרבה יותר לאתר את מיקומן של הרימות ולהדביר אותן בצורה יעילה מאשר למשוך את אוכלוסיית הזבובים הבוגרים ללכדם ו/או להדביר אותם.

 

 

 

 

המלצות לדרכי הדברה יעילות:

 

סביבת בעלי חיים:

 

1.     על מנת להשתלט ולהדביר את אוכלוסיות הזבובים בסביבת בעלי חיים (בדרך כלל המקור העיקרי לזבובים) יש להקפיד בראש ובראשונה על תנאי ממשק טובים. יש ליבש כל מקור להתרבות זבובים כגון לשלשת עופות והפרשות במשקי החיי (רפתות, אורוות סוסים וכו). זבובים לא יתרבו אם לא ימצאו סביבה רוויה בחומר אורגני רטוב. בנוסף , יש לשלב טיפול במניעת התפתחות הרימות על ידי חומרים ממשפחת המג"חים  (IGR) כדוגמת נפורקס 50 (ריסוס במוקדי ריכוז רימות) או נפורקס גרגירי בפיזור במקומות  נגועים.

 

2.     להדברת זבובים בוגרים מומלץ לרסס בכתמים (כחצי מ"ר) חומרים כגון מאסטר פליי בשילוב של מים וסוכר על גבי משטחים שלא סופגים כגון פלסטיק, מתכת ועל גבי צמחיה. החומרים הללו משמשים כמשטח קטילה בעל שטח פנים גדול יחסית ופעילה עד תקופה של עד 14 יום.

 

3.     ניתן לרסס בסביבת האזור הנגוע בזבובים בוגרים גם בחומרי הדברה נוספים, אך יש לקחת בחשבון כי בדרך זו ניתן לקבל ירידה בכמות אוכלוסיית הזבובים והקלה משמעותית למשך מספר שעות עד מספר ימים ספורים בלבד. (אורך פעילות קצר יחסית).

 

רעילות החומרים הללו לבעלי חיים ולבני אדם הינה נמוכה והם יעילים ובטוחים בשימוש.

 

אפשרות נוספת המומלצת בהדברת זבובים בוגרים הינה פיזור מלכודות רב וחד פעמיות כהשלמה לטיפול (בהחלט לא כמתן כפתרון בלעדי).

 

סביבת בני אדם: (חצרות בתים, מרפסות ומחוץ למסעדות או חדרי אשפה)

 

1.           באזורים הנ"ל יש צורך קודם כל לאתר את אזורי הריבוי של הזבובים (משקי חיי בקרבה, פחי אשפה בהם נאסף חומר אורגני רטוב, אזורים בהם מצויה לשלשת יונים וכו') ולרססם על מנת להפסיק את ריבוי הזבובים.

 

2.           בנוסף יש לעשות שימוש בחומרים קוטלי בוגרים הפועלים כמלכודות בעלות שטח פנים גדול ואורך פעילות של 2 שבועות. (מאסטר פליי, פליי אוף). את החומרים יש ליישם המרחק של כ 2 מטר יותר מאזור ההשבה של בני האדם, על מנת למשוך את הזבובים הרחק מבני האדם ולקטלם מבלי שיפריעו את שלוותם. ניתן ליישם את החומרים על גבי צמחיה בגינה, על גבי משטחי פלסטיק ו/או מתכת (גדרות, אדני חלונות ועוד). יישום המוצרים על גבי משטחים סופגים כמו עץ ו/או אבן יקצרו את טווח הפעילות של המוצר לשבוע.

 

3.           ניתן כהשלמה לתלות מלכודות ללכידת הזבובים הבוגרים בסביבת האזור המטופל (רק מחוץ לבית) אך בהחלט לא מומלץ להסתפק בשימוש במלכודות כטיפול בלעדי בזבובים בוגרים.

 

יש לזכור כי טיפול משולב ונכון בהחלט מסוגל לשלוט באוכלוסיית הזבובים בתקופת הקיץ אך אין לצפות כי יעלים כליל את המפגע. תוצאה רצויה תמנע העברת מחלות ותאפשר איכות חיים טובה באזור החצר ומחוץ לבית .

 

להדרכה וייעוץ מקצועי נוסף ניתן לפנות לדודי סולומון (אחראי תברואה) בחברת הגרעין

סלולארי: 054-675-2442


© כל הזכויות שמורות