זבוב הים התיכון


איך לשמור על עץ הפרי שלכם מפני זבוב הפירות הים תיכוני?

עד לפני כמה שנים, אם רציתם לשמור על עצי הפרי שלכם מפני מזיקים שונים, הייתם צריכים להשתמש בתכשירי הדברה רעילים מאוד (כמו זרחנים אורגניים למשל) שמסכנים את הרסס וגם את מי שנחשף לפרי לאחר הריסוס. היום, ההגנה על עצי הפרי בגינה שלכם, יכולה להיות פשוטה ובטוחה בזכות סרה-טראפ.

מה זה בעצם סרה-טראפ?

סרה-טראפ הינו מתקן ללכידת זבוב הפירות הים תיכוני, מזיק מספר 1 לפירות. סרה טראפ הינו פיתרון ביולוגי, ידידותי לסביבה, קל ונוח למשתמש המאפשר הגנה על פירות העצים והנאה מהם, על ידי לכידת הזבוב המזיק לפני שהוא עוקץ את הפרי ובכך גורם לריקבונו.

למה צריך ללכוד את הזבובים האלו?

הבעיה : יש בינינו לא מעט אנשים המגדלים עצי פרי להנאתם בחצר ביתם, אך לעולם לא זוכים להנות מהפרות עצמם, כיוון ואלו נרקבים בעודם על העצים.


המזיק האחראי
: זבוב הפירות הים תיכוני -  מין של זבוב פירות הפוגע בפירות העץ וגורם לריקבונם ולנשירתם.


מה בדיוק קורה כאן
? נקבת הזבוב נמשכת אל הפרי בעת הבשלתו, עוקצת אותו ומטילה בתוכו מספר ביצים.  הביצים מתפתחות לרימות (מה שנקרא בשפת העם "תולעים"), אשר ניזונות מהפרי עצמו ובכך מביאות לריקבונו, ובסופו של דבר לנשירתו מהעץ. שורה תחתונה – אנו לא נהנים מהפירות!


עכשיו יש פתרון! סרה טראפ , להגנה על פירות העצים

איך זה עובד?

הסרה טראפ מורכב ממיכל ובו נוזל משיכה ביולוגי יעיל ביותר, המושך אליו את הזבוב המזיק. הזבוב נמשך למלכודת, נכנס לתוכה דרך חורים במכסה דמוי 'פעמון', וטובע בנוזל.

המתקן, מותאם לשימוש בגינה הביתית ובעצים בחצר הבית, בכך שהינו בטוח, מוכן ונוח לשימוש מיידי, ידידותי למשתמש ולסביבה.  

מה בנוגע לחומר שיש בתוך המלכודת? האם הוא רעיל?

נוזל המשיכה אשר בתוך המלכודת הינו ביולוגי לחלוטין, וידידותי לסביבה. הנוזל הינו תוצר פירוק של חלבונים מן החי, כך שאינו מכיל רעלים או חומרי הדברה כלשהם, ובכך אינו מהווה סכנה לבני אדם ולבעלי חיים. לפיכך, אין חשש לשימוש בגן הבית, ובאזורים בהם יש חיות מחמד או ילדים. המלכודת אף מאושרת לשימוש בגידולים אורגניים, ונחשבת מוצר אקולוגי לחלוטין.

לאיזה סוגי עצי פרי מתאימה המלכודת?

מלכודת סרה-טראפ מתאימה לשימוש במגוון עצי פרי וביניהם: הדרים, אפרסמון, מנגו, רימון, משמש, שזיף, נקטרינה, אפרסק, תפוח, אגס, גפן ועוד. לא מתאימה לשימוש נגד זבוב הבית וזבוב התאנה.

   

מתי כדאי להתחיל להשתמש בסרה-טראפ?

נקבת הזבוב מטילה את הביצים בתוך הפרי כאשר הפרי מתחיל להתרכך, לכן ההמלצה היא לתלות את המלכודות ברגע שהפרחים שעל העץ הופכים לפירות, ולא יאוחר מ-45 יום לפני מועד ההבשלה הסופי של הפרי.

איך משתמשים בסרה-טראפ?

יש להסיר את מכסה הצנצנת ולהרכיב במקומו את מכסה ה'פעמון'. (איור 1)


יש לתלות את המלכודת בגובה של 1.5 עד 2 מ' מעל פני הקרקע (גובה התעופה של הזבוב), על אחד מענפיו הפנימיים של העץ ובמקום מוצל.

הזמן הנכון לתליית המלכודות בגינה הינו כ-45 יום לפני הבשלת פירות העצים. יש לפזר מלכודת אחת לכל 4-5 עצים. המלכודת יעילה ברדיוס של כ- 8 מטרים.


חשוב לקרוא בעיון את התווית ולפעול בהתאם לדף ההנחיות שמצורף למוצר.

 

 

 

 


© כל הזכויות שמורות