אורחים בגינה בימי הקיץ החמים


מזג האוויר החם והלח בחודשי בקיץ מעודד צמיחה נמרצת של מרבית השיחים והצמחים בגן. יחד עם זאת הוא מהווה אקלים נוח למיני מזיקים שונים ופטריות, העלולים לגרום לנזקים לצמחית הגן ולא בהכרח רצויים ונעימים למי שרוצה ליהנות מהישיבה והאירוח בגינה.


בכתבה זו נתייחס למספר מזיקים שנפוצים בגינה בעונה זו ואיך ניתן להתמודד איתם.

זחלים, ערצבים ומזיקים נפוצים במדשאה

בעונה זו ערצבים פעילים ומכרסמים בשורשי המדשאה. הערצבים הם חרקים השייכים למשפחת החגבים , המצטיינים בחפירה בקרקע ובכרסום בשורשי הצמחים . מזהים אותם עפ"י סימני הנזק המתבטאים בחורים בפני המדשאה, ובגושי אדמה המתרוממים מפני המדשאה. חומרים נגד ערצבים, מומלץ לפזרם הישר לפתח מחילת הערצב.

נושא נוסף שדורש התייחסות הם העשים והתולעים .ניתן לזהות מתוכם בקלות שני מזיקים עיקרים: זחל הפרודניה (ירוק) וזחלי לבנין הכרוב (מנומר שחור לבן עם שערות).  כיום ישנם חומרים יעילים גם בטיפול בזחל הפרודניה ובעשים ,נבצע את הטיפול על ידי פיזור על פני הקרקע.

ניתן להקטין במידה רבה פגיעת מיני מזיקים בצמחים על ידי נקיטת אמצעים שונים כדוגמת: שתילת צמח נכון במקום נכון, הקפדה בעת השתילה על הכנת קרקע נכונה, גיזומים בעונות מתאימות, שמירה על פוריות הקרקע באמצעות הוספת קומפוסט אשר תשפר את הרכב חומרי המזון בקרקע בצורה מאוזנת (בקומפוסט נוצרים חומרים "אנטיביוטיים" הנספגים על ידי השורשים בצמח), תגביר את עמידות הצמח וחוסנו בפני מזיקים.

כמו כן, ניתן לטפל במזיקים באמצעים פשוטים יותר: איסוף זחלים בידיים, כיוס פירות, שליפת נוברי שיחים ועצים באמצעות חוט פלדה. הנחת מלכודות: ריח, פרומונים, תוויות דביקות לשמיכת זבובים ופרפרי לילה. כיסוי שיחים ועצים ברשת 14 מ"ש למניעת כניסת מזיקים.

 

              __


נמלים

מי לא חווה את המראה של שיירה של נמלים זוחלות מהחצר פנימה לתוך הבית?

הטיפול בבעיית הנמלים פשוט אך חשוב לאתר את מקור היציאה שלהם על מנת שהטיפול יהיה יעיל.

הנמלה היא חרק מאוד חברתי, החי בקבוצות גדולות בתוך קן נמלים, כאשר במרכז ישנה מלכה שמהווה את הציר סביבו נעות כל פעילויות הנמלים. תפקיד המלכה הוא להטיל ביצים, ואילו חלק ניכר מהנמלים מתפקדות כפועלות שכל מטרתן היא לעזוב את הקן וללקט מזון עבור שאר הנמלים במושבה. אלו הן הנמלים שאנו פוגשים מסביבנו.

הנמלים פעילות לאורך כל השנה, אך בעיקר בסוף הקיץ ובתחילת האביב כאשר הן צריכות ללקט מזון לקראת החורף ובאביב דואגות להתפתחות הקן.

מעבר לפגם האסתטי בהימצאות הנמלים בסביבתנו, הן מהוות מקור להעברת חיידקים ונגיפים מבע"ח וצמחים שנמצאים בסביבה בה אנו חיים, ויש לטפל בהדברתן באופן שוטף כל השנה. טיפול בחצר ובמדשאות מבוצע על ידי פיזור במקור היציאה שלהן .

הכתבה באדיבות האתר הישראלי לגינון     


למבצעים לחץ כאן:

"ספסן" לטיפול במזיקים לצמחייה
"דיזידור" לטיפול בנמלים בחצר
"אסקרגו" קוטל חלזונות וחשופיות


© כל הזכויות שמורות