בקיץ - עוברים להשקיה כמותיתהקיץ כבר כאן, כמעט בשיאו. הימים חמים והשמש קופחת מעל ראשינו ומעל האדמה והצמחים שלנו, העצים, הדשא, השיחים והפרחים, כמהים למים כדי להמשיך ולצמוח. איך להתמודד עם המחסור במים דווקא עכשיו?

מאת: שמואל הורנשטיין

חום יולי אוגוסט מכה בנו ללא רחם. הגינה משוועת למים ומנגד לכל זאת, עומדות לפנינו הגבלות חמורות של שימוש במים והמחסור הלאומי שקורא לנו לחסוך ולקצץ. מחירי המים עולים ומאמירים בצו השעה.

 

מתוך הדילמה הזו ולאור המצוקה והפניות הרבות שמתקבלות אצלנו בסניפי הרשת, מדן ועד אילת, ננסה להבין כאן במאמר הזה את הבעיה ואת הדרכים להתמודד עמה, כאשר המפתח הוא לפעול בתבונה ובחכמה.

 

מים. המשאב היקר לנו כל כך. מהו בעצם? כמה עובדות חיים:

  • הסימון המדעי למים הנו H2O. זוהי למעשה תרכובת מולקולות של שני אטומי מימן (H) ואטום אחד של חמצן (O).
  • המים קופאים באפס מעלות והופכים ממצב של נוזל למצב מוצק, כלומר קרח.
  • כשני שלישים מפני כדור הארץ מכוסים במים, ומתוכם 97.2% הם מים מלוחים המרכיבים את חמשת האוקיינוסים.
  • רק 1% מהמים על פני כדור הארץ הם מים מתוקים שניתנים להפקה ולשימוש.


מכאן, ברור יותר לכולנו כמה גדול המחסור במים וכמה תמידי הוא על פני הכדור שלנו.


ההתפלה היא פתרון חלקי שיש לה חסרונות: האקוויפר מתרוקן ומזדהם (בשנות בצורת), שימוש רב באנרגיה וזיהום אוויר, מחיר בריאותי (חוסר במינרלים במים המותפלים) ותלות האדם במתקני ההתפלה.

 

 

עוברים להשקייה כמותית

כיועץ לקוחות בגינון והשקייה אני חייב לשנות את התפיסה מהשקייה מוקצבת בזמן להשקיה לפי כמות המים. כך נוכל להמנע מהשקייה מיותרת ולחסוך במים.

 

מומחי ההשקיה של חברת הגרעין, ממליצים על מעבר להשקייה הנמדדת לפי כמות המים וקביעה של מנות מים מירביות אשר אנו ניתן לכל צמח. את הכמויות יש לתת בהתאם לפרמטרים מקצועים ומומלצים. ניתן לקבל את ההמלצות בכל אחד מסניפי הגרעין הפרושים ברחבי הארץ. גם משרד החקלאות מפיץ טבלאות עם נתונים מומלצים לצריכת מים של צמחי הנוי והגינה.


© כל הזכויות שמורות