הכן גינתך לחורף

בימים אלו החצבים פורחים, הימים מתקצרים, מזג האוויר הופך קריר יותר, הלחות משתנה - סתיו הגיע, והחורף עומד בפתח. הנה צרור עצות להכנת הגינה לחורף הקרב.

מאת: רוני טל - מנהל מחלקת הדברה

 

דישון סתווי:

דישון בתקופת הסתיו יחזיר לקרקע מינרלים שנשטפו בהשקיות הקיץ ויעזור לשמור על הירוק של הגן גם בתקופת החורף, כמעין זריקת חיזוק של חומרי הזנה לדשא, לעצים ולשיחים.

אנו ממליצים לדשן מדשאות וצמחיית גן בוגרת, להדביר עשביית חורף ולחמם את בית השורשים של הדשא והצמחים בעזרת קומפוסט המשפר את מבנה הקרקע.

מדשאות: 

דישון סתווי (בעזרת "דשאון קומפקט") מחזק את הדשא, מקנה לו עמידות לקור החורפי, משפר את מראהו הירוק, מונע צמיחת עשבים מזיקים ומקטין אפשרות של פגיעת מחלות ומזיקים.

בחודש אוקטובר רצוי לדשן בדשן בשחרור איטי (אין לדשן בימי שרב ובימים חמים מאוד), לכסח את הדשא ולהקפיד על כך שגובה הכיסוח יהיה גבוה בכ-2 ס"מ מגובהו בתקופת הקיץ, וכן לטפל בעשבייה רב שנתית (בעזרת חומר כמו טומהוק, למשל).


למראה ירוק יותר של המדשאה הקיימת יש לשזרע אותה בזרעי דשא חד עונתיים (ריי-גראס חורפי). 

ורדים ועצים:

דישון סתווי יבטיח צימוח רענן, שפע פריחה, ויבטיח את עמידותם של הצמחים בחורף. רצוי לדשן ב"מולטיגן" (דשן בשחרור איטי) ולהטמין אותו בתוך הקרקע. יש לקטום פרחים נבולים בעצים ובשיחים, לגזום ענפים יבשים ולתמוך את השיחים העלולים להישבר במשבי רוח חזקים.


בתקופת הסתיו רצוי להימנע מסגירה מוחלטת של מערכת המים בגינה, אך יש להפחית את כמויות ההשקיה בהדרגה, עד לסגירתה של מערכת ההשקיה בחורף.

שתילת פקעות ופרחי חורף:

תקופת הסתיו היא המועד המתאים לשתול פקעות חורף של פרחים בשלל צבעים (נרקיסים, צבעונים, כרכומים ועוד), אך כדאי, לפני השתילה, להכין את הקרקע, לנקות אותה מעשבייה בעזרת עישוב או ריסוס בקוטלי עשבים, וכן רצוי להפוך את האדמה ולהוסיף חומרי הזנה כקומפוסט ודשן בשחרור איטי בערוגות השתילה.הדברת עשבים מונעי נביטה:

בתקופת הסתיו מתעוררים עשבים עונתיים וכדי למנוע את נביטתם יש לנקות את האדמה ולפזר/לרסס חומרים מונעי נביטה כמו  "רונסטאר גרגירי" (חומר הניתן לפיזור בתוך צמחייה ללא חשש מפגיעה בצמחים עצמם), או "גליגן", שיש לרסס אותו לפני הגשם.


במזיקים אופייניים לתקופה זו יש לטפל בעזרת "ספסן" (נגד פרודניה), "אסקרגו" נגד חשופיות/חלזונות, " טלסטאר " ו"מרקורי " (נגד נמלים ומזיקים). למען סביבה ירוקה יותר יש להקפיד על כך שהשימוש בחומרי הדברה ייעשה אך ורק בהתאם לרשום על גבי התווית.  

לפרטים נוספים, להמלצות בנושאי דישון, הדברה וגיזום, פנו לסניף הגרעין הקרוב למקום מגוריכם והצוות המקצועי שלנו ישמח לסייע בידכם. 
© כל הזכויות שמורות