משלוח חינם בקניה מעל 600 ש"ח
שלום אורח   התחבר
דף הביתמאמריםאיך הפכתי את הדשא שלי לירוק יותר ואם אני הצלחתי אז כל אחד יכול

איך הפכתי את הדשא שלי לירוק יותר, ואם אני הצלחתי אז כל אחד יכול

מאת: תומר כץ, חובב גינון


הנוסחה המנצחת לדשא ירוק ב-3 שלבים פשוטים אך חשובים

תקראו לי קיבוצניק, תגידו רומנטיקן, לא אכפת לי. החלק האהוב עלי בגינה הוא הדשא. אני אוהב אותו בירוק בוהק כמו שרק דשא בריא יודע להיות. הגינה, חשוב להגיד, היא לא מרחבי דשא אינסופיים אלא גינת קוטג' פרוורי סטנדרטית – לא גדולה לא קטנה. אבל כשהדשא ירוק – היא כולה נראית טוב יותר.

ואחרי כמה שנים של בלבול, יש לי לזה עכשיו כמה פטנטים שאני ממש גאה לשתף. אין בעד מה.

קודם כל בואו נבין למה דווקא עכשיו. אז ככה: כי בניגוד למה שרבים חושבים, הדשא דווקא "סובל" בחורף – בגלל הקור והמחסור בשמש - וזקוק לשיקום.

כגנן הבית, עברתי לא מעט ניסיונות עד שהגעתי לנוסחה המנצחת שלי לדשא ירוק, אבל תאמינו לי, היא אחת המוצלחות. קדימה מתחילים.

תספורת כסח

קודם כל כיסוח. כיסוח נכון של הדשא חיוני לא רק ליופיו, אלא גם להתפתחות בריאה וטובה שלו: ממש כמו תספורת לשיער הוא מעודד צמיחה ומצופף את המדשאה. כשהכיסוח נמוך יחסית, הוא אפילו עוזר במניעת התפתחות עשבייה.

למה חשוב קודם כל לכסח? משום שכיסוח לפני דישון מבטיח מגע אופטימלי עם חומרי הדישון ומכאן הדרך לשגשוג קצרה מאד. ואם כבר קצרה – באביב מומלץ לכסח את הדשא קצר יחסית בין 1-4 ס"מ בהתאם לסוג הדשא.

 

רק לא לשכוח לפני הכיסוח הראשון של האביב חשוב לבדוק את המכסחת, ובמידה ומדובר במכסחת בנזין, להחליף סכינים, לשמן, להחליף שמני מנוע, לגרז ולנקות.


ארוחה דשנה

בגזרה הזו חשוב לי לחלוק אתכם סוד מקצועי. בדשא שלי, מיד אחרי הכיסוח מגיע השלב הבא, שעושה פלאים: מדובר בחומר העונה לשם 'סטרטר', וכמצופה משמו עושה בדיוק את זה: משקם ומעורר את הדשא בזכות היותו עשיר באשלגן וזרחן.

כשבוע-שבועיים אחרי הסטרטר אני עושה מה שנקרא דישון איטי ומכאן מקפיד על זה בתדירות של אחת ל-3 חודשים. דישון איטי, כדאי שתדעו, הוא פתרון מעולה ופשוט המתאים במיוחד לגינות קטנות ובינוניות (ולמי שאינו גנן). למה? משום שאלה דשנים שמתפרקים לאט לאורך העונה כולה וחוסכים את הצורך לחזור על הפעולה בתדירות גבוהה (מספיק לפזרם רק אחת ל- 3-6 חודשים).
ולקינוח: קיצוץ קצוות וטיפול יופי מונע

2 הפריטים הבאים ברשימה הם לא הכרחיים, אבל אם דיברנו על איך להגיע לדשא הכי ירוק בשכונה אז מבחינתי הם חלק בלתי נפרד מהעניין.

ראשית, חרמש. מלבד העובדה שיש לו שם שמזכיר לי שסבא שלי היה חקלאי, ייעודו העיקרי של החרמש הינו לגזום את קצוות הדשא במקומות שאליהם המכסחה לא מגיעה. חשוב רק לציין שאם המדשאה שלכם סטנדרטית, כלומר לא גדולה במיוחד, ניתן בהחלט להסתפק בחרמש בעל נפח מנוע קטן מ-30 סמ"ק או בחרמש בעל מנוע חשמלי. יכול להיות שייקח לכם פעם-פעמיים עד שתגיעו למיומנות אתו, כמו עם כל כלי ממונע לגינה, אבל זה שווה את זה.


שנית, עשבים. מי שאוהב דשא יודע שאחד הדברים המרגיזים ביותר הם העשבים הרחבים שצומחים ממנו בלי שהזמנו אותם. ובכן, כדי להימנע מהם גיליתי קוטל עשבים מוצלח במיוחד  בשם אלבר סופר ADAMA Albar Super . הקוטל הזה מוצלח משום שהוא יודע בררני, כלומר יודע לקטול את העשבים המסוימים שצומחים לי בדשא מבלי לפגוע בו. אני לא יודע איזה דשא יש לכם בחוץ ואילו עשבים מבצבצים ממנו – אבל שווה להתייעץ כי יש מגוון גדול של קוטלי עשבים לכל סוגיהם כמעט. ועוד משהו: את קוטל העשים כדאי לפזר בשעות הבוקר המוקדמות, כשאין רוח.


הדשא כמובן זקוק להשקיה סדירה ובתדירות נכונה שמשתנה בהתאם לכמות השמש והצל בגינה. להמלצות אודות השקיה בהמטרה או בהתזה ומינונים נכונים ניתן לפנות לסניפי הגרעין.

זהו. עד כאן להפעם. שיהיה לכם אביב פורח, נעים עם גינה מפנקת ודשא ירוק.


מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך: