משלוח חינם בקניה מעל 600 ש"ח
שלום אורח   התחבר
דף הביתמאמריםגינת מרפסת היא ה בחוץ החדש הנה 3 עקרונות לגינה מטופחת על הגובה כולל מה לשתול כבר בשבת הקרובה

גינת מרפסת היא ה"בחוץ" החדש. הנה 3 עקרונות לגינה מטופחת על הגובה (כולל מה לשתול כבר בשבת הקרובה)

מאת: מערכת הגרעין

בדרך כלל זה מתחיל בהתלהבות ויחסית גם בקלות: קונים עציצים, שותלים ונהנים. העניין הוא שכדי שגינת המרפסת תמשיך לתת את מנת הירוק המצופה ממנה צריך לטפח כמו שצריך. איך? (בלי לעבוד קשה מדי) בבקשה.

אין ספק בדבר: אחד הדברים הכי נחמדים פה בארץ שלנו הוא מזג האוויר שמפנק בחודשים ארוכים של "בחוץ". מה שנחמד לא פחות הוא שהיום, יותר מתמיד, גם קבלני הבניין מבינים זאת ורבות מהדירות נבנות מראש עם מרפסות גדולות שיכולות להפוך לגינה לכל דבר.

בעולם, אגב, מדובר בעניין שבשגרה (וקוראים לו city garden), שכן שם – לפחות בערים הצפופות - כבר עברו מזמן למגדלים, והצורך בניצול שטחי הגגות והמרפסות לטובת עוד קצת ירוק בעיניים ובראות הפך לא רק למדיניות מוצהרת אלא גם (ובעיקר) לאיכות חיים של ללכת בלי ולהרגיש עם (גינה, כמובן).

ובכל זאת, כדי לשמור על כל היופי הזה ירוק ופורח צריך קצת יותר מצינור השקיה, פשוט כי לגינות על מרפסות וגגות יש צרכים קצת אחרים. למרבה השמחה גם יצרני מוצרי הגינון יודעים את זה ועולם שלם של אביזרי גינון ייעודיים התפתח. ביקשנו מהמקצוענים שלנו אספנו כאן את אלה שהרשימו אותנו ביותר. (הרשימו = יאפשרו לנו לשמור על גינת המרפסת מעוררת קנאה בלי לעבוד קשה מדי).


1.    הכי חשוב: מים

צריך לדעת: גינת גג או מרפסת היא מה שמכנים הגננים "מצע מנותק". מהיבט ההשקיה, המשמעות היא שאם תצטרכו למלא משפכים חזור ומלא כמה פעמים בשבוע – לא בטוח שתאהבו את זה. ועוד לא אמרנו כלום על השילוב הקטלני בין יום שרב לפספוס השקיה או לזה הקטלני לא פחות: עודף מים. בדיוק לשם כך יש היום מערכות השקיה (לא יקרות!) שפותרות את הסוגיה בקלילות.

שווה ללכת על מערכות השקיה שמיועדות לסדר גודל של 20 עציצים (הגיוני למרפסת), עם בקר השקיה המציע תכניות שונות (זה חשוב!), ווסת מים וכמובן מפצלים וטפטפות.


יש פתרון גם למרפסות ללא ברז מים וחשמל - מיכל מים ומשאבה סולרית

עוד בגזרת ההשקיה: מצאנו מערכת מעט יקרה יותר, אבל חכמה וירוקה כמו שרק מערכת השקיה סולארית יכולה להיות. היתרון המשמעותי שלה הוא שאין צורך בחיבור לברז מים – תקלה מרגיזה שקורית בדירות רבות בהן הקבלן שכח לחבר נקודת מים גם במרפסת.

מערכת השקיה סולרית, כשמה כן היא, פועלת על אנרגיה סולארית ולא דורשת חיבור לא לברז מים וגם לא לחשמל.

המערכת כוללת מכל מים של 80 ליטר (זה רק נשמע גדול) שיכול לעמוד בפינה מרוחקת וממנו יוצאות משאבת מים סולרית וצנרת המתאימה לכ-20 עציצים. ההתקנה פשוטה וקלה – כזו שכל אחת ואחת יכולים לעמוד בה. גם במקרה הזה המערכת כוללת טפטפות ווסתים וכל מה שצריך כדי שהגינה תהיה בריאה גם כשאתם בחופשה ארוכה. אגב, אפשר גם להגיע עם תרשים מדויק של המרפסת והצמחייה בה כדי להתאים את המערכת במדויק.


 

2.   ארבע גוונים של ירוק: דשא סינטטי

אחת הדרכים המוצלחות ביותר לשדרוג גינת המרפסת היא דשא סינטטי. מדובר בפתרון זול יותר מדק או מריצוף מונע החלקה, והכי חשוב: הוא נותן מנת ירוק ללא תחרות. דשא סינטטי, אם הוא באיכות גבוהה (וזה תלוי בחומר ובצפיפות) לא דורש הרבה. הוא לא דורש כלום, למעשה. רק שתבחרו בו ותתקינו אותו.

מה בכל זאת כדאי לדעת על דשא סינטטי? שחשוב שיהיה נעים למגע ולא פלסטיקי מדי, שיהיה בצפיפות גבוהה, לא דליק ומחומרים איכותיים.

איך יודעים? קונים מספק מקצועי, הוא לא יסתכן במוצר גרוע ושואלים לכמה שנים האחריות.

ומהיבט אסטטי של הסינטטי: שווה לחפש דשא שיש לו מראה טבעי, עם כמה גוונים של ירוק. ממש כמו דשא אמיתי. אה כן, ולבוא למשש. זה חשוב.
3.     מה ואיך לשתול עכשיו?

האביב, כידוע, הוא ה-עונה לחידוש גינת המרפסת או הגג. הנה הנקודות החשובות לעשות את זה כמו מקצוענים:

 

>       מצע השתילה המוצלח ביותר? שכבה ראשונה טוף גס כ-20 ס"מ, שכבת אמצע – פרלייט 20 ס"מ והשכבה העליונה  כ-20 ס"מ תערובת שתילה.

>       אילו צמחים? צמחיה מדורגת. בחזית מומלץ לשתול צמחים עונתיים, מאחור עשבוניים ושיחים גבוהים יותר, ולאחר מכן עצי פרי, בהתאם לגודל האדנית.

הפרחים העונתיים: פיטוניה, וינקה, וורבנה, דליה, ציניה עדינה ופורטולקה.

עשבוניים ושיחים קטנים מומלצים: דיאטס דו גוני, פנטס אזמלני, המליה, שיח אברהם וגרדניה.

ומאחור: אפשר לשתול עצי פרי כמו לימקווט, גויאבה, תותית, קומקווט ואפילו  לימון.

דשן לסיום : לאחר השתילה מומלץ לפזר דשן מולטיגן (המתפרק לאט) ונותן לצמחים את כל מה שהם צריכים. אלא אם הצטיידתם במערכת השקיה אוטומטית הכוללת דישון (בוודא שיש כזו), ואז יש להקפיד להפעיל את הדישון במינונים המומלצים.


מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך: