משלוח חינם בקניה מעל 600 ש"ח
שלום אורח   התחבר
דף הביתמאמריםסימן שהאביב כבר כאן מכינים את הגינה לשיא העונה ב 3 שלבים

סימן שהאביב כבר כאן: מכינים את הגינה לשיא העונה ב-3 שלבים

מאת: מערכת הגרעין


גם אם אתם לא גננים חובבים ( ואולי בעיקר אם אתם לא) ריענון הגינה הוא לא עניין מסובך. קבלו 3 צעדים פשוטים אך יעילים :


השקיה ממוחשבת 

הגשמים חלפו ברובם וזה בדיוק הזמן לבדוק – ידנית - את תקינותה של מערכת ההשקיה הממוחשבת בגינה.
ראשית, יש לבדוק ולחזק חיבורי חשמל, להחליף סוללת גיבוי ולתכנת את המחשב מחדש בהתאם לסוג הצמחייה. חשוב שתדעו כי השקיית יתר של צמחים עלולה לגרום לריקבון מערכת השורשים, להצהבה ולריבוי מזיקים. באותו אופן גם מחסור בהשקיה מספקת עלול לגרום לקמילה ולניוון של הצמחייה.


טיפ ירוק : אל תפחדו ממערכת השקיה ממוחשבת. מדובר במערכות ידידותיות מאד להתקנה, לתפעול ולתחזוקה וכן, יש כאלה  במגוון רחב של מחירים .   הן חוסכות מים (הכרחי כאן בארץ), ובעיקר שומרות על כמות המים המדויקת שהצמחים שלכם צריכים.
המקומות המקצועיים שמוכרים מערכות כאלה יודעים להנחות אתכם במדויק בהתאם לאזור המגורים שלכם, כיוון השמש וכדומה. חשוב להבין כי השקיה ממוחשבת מאפשרת לצמחים לקבל מים בצורה סדירה ובכמויות נכונות, מה שקשה יותר להשיג בהשקיה ידנית. אם נשקה יותר מדי עלול להיגרם ריקבון, כאמור, ואם פחות מדי הצמחים עלולים להתייבש.


 


עישוב הייטקי

תסתכלו החוצה ותראו בעצמכם כמה עשבים הצטרפו לגינה בחודשי החורף.  העניין הוא, שבדיוק כמו כל הצמחים - גם העשבים אוהבים את האביב ושמחים לשגשג בו. זו הסיבה שחשוב מאד להזדרז ולהיפרד מהם בהקדם, אחרת תחל "תחרות" בינם ובין יתר צמחי הגינה על המים, האור, הדשן והמקום. איך עושים את זה? אפשר ידנית, כמובן, ואפשר גם להיעזר בכלי הגינה שנועדו לכך כמו מעדר או  מעשב .
קוטלי העשבייה המומלצים הם  ראונדאפ  או  טייפון . הריסוס מתבצע בקלות באמצעות מרסס בתוכו מוהלים את החומר המרוכז עם מים לפי הוראות השימוש.

טיפ ירוק 1 : כדי לחזק את עבודת העישוב ובעיקר כדי למנוע את הבשלת הזרעים והפצת דור ההמשך בגינה, כדאי לפזר (על הדשא ועל האזורים ללא צמחיה) חומר מונע נביטה בשם  רונסטאר , שימנע את נביטתם של העשבים החד שנתיים הקיציים למשך מספר חודשים.

טיפ ירוק 2 : אם לא רססנו בתחילת החורף בחומרים למניעת נביטה, תצמח ככל הנראה עשבייה גבוהה. מומלץ בהחלט לרסס בכל זאת, רק לפני כן כדאי להנמיך את גובהה  בחרמש  (עד לגובה 5-7 ס"מ) כדי לאפשר את קליטת חומרי הדברה. את תוצאות הדברה ניתן לראות תוך 2-6 שבועות מהטיפול, בהתאם למזג האוויר ומצב הצימוח.
דישון חכם

גינה, כידוע, זקוקה לדשן מזין כדי להיות במיטבה. לאלה שאינם גננים (או סתם לא מחבבים את הג'וב של פיזור דשן לעיתים קרובות) – כדאי להכיר את אחד הפתרונות המוצלחים שהומצאו לצורך כך: דשנים בשחרור איטי.

מדובר בדשנים אשר כשמם כן הם מתפרקים לאט במהלך העונה ופשוטים מאוד לשימוש. כל שנדרש הוא לפזרם אחת ל- 3-6 חודשים ולתת להם לעשות את העבודה.

טיפ ירוק: אולי אם תדעו מה מקבלים הצמחים כשמדשנים אותם כראוי תקפידו יותר: דשנים טובים (כמו מולטיגן למשל) מכילים מינונים נכונים של חנקן (מעודד צימוח) ואשלגן (חשוב לפריחה). אגב, דישון עם מולטיגן רצוי גם בכל נטיעה/שתילה שתבצעו במהלך העונה. רק לא לשכוח להשקות אח"כ את האזור המדושן כדי למנוע צריבה .

 

דואגים גם לסלט

החורף מאחורינו ואיתו גם ירקות העונה כמו חסה, כרוב או רוקט. אבל זהו בעיקר הסימן לעבור לירקות קיץ ואחרי היפוך אדמה קל ותוספת של קומפוסט + גרנולר גרגירי נגד נמלים אפשר ורצוי לשתול או לזרוע אבטיח, מלון, מלפפון, עגבניות, קישואים ודלעת.מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך: