משלוח חינם בקניה מעל 600 ש"ח
שלום אורח   התחבר
דף הביתמאמריםנמלים ומקקיםנמלת האש הקטנה

נמלת האש הקטנה

מאת: גל כהן , ערן שמואל


נמלת האש הקטנה (Wasmannia Auropunctata),  כשמה כן היא - "קטנה" גודלה כמילימטר וחצי בלבד. חשוב להכיר את הנמלה כדי לזהותה (בהמשך תמצאו מדריך לזיהוי) ולדווח עליה בכדי שיהיה ניתן לפעול נכון כנגדה.
צבעה, כתום-אדום, נעה באיטיות יחסית לנמלים אחרות. עקיצתה גורמת להרגשת צריבת מדוזה או הרגשת כוויה. יחד עם זאת, עוקצת רק שמרגישה סכנה. משקלה קטן מאוד ולכן רוח יכולה לשאת אותה. זו גם הסיבה שפעמים רבות מדווח על נמלים עוקצות בתוך המים בבריכות שחייה או מתקני מים. גם הגננים שעובדים בגינות, מכירים היטב את עקיצתה לאחר שנישאות ברוח.


כיצד הגיעה לישראל?

בשלהי שנת 2005, זוהתה והוגדרה הנמלה באזורי עמק הירדן. כיום, אנו יודעים על הימצאותה בעשרות רבות של ישובים בצפון ומרכז הארץ.

דרך התפשטות של נמלת האש הקטנה הינה באמצעות העברה לא מכוונת על ידי בני האדם הרוכשים עציצים, גזעי עץ, גזם ,שקי אדמה ודישון והנמלה תופסת טרמפ על מוצרים אלה ומגיעה לחצר ביתכם.

ניתן להגדיר את נמלת האש הקטנה כנמלה "טורפת" וזו בשל העובדה שהיא מחסלת אוכלוסיות של מיני נמלים אחרות ופוגעת בחרקים אחרים נוספים. היא בעצם "כובשת" באגרסיביות כל חלקה שנראית לה. לכן, לא יימצאו בשטח נגוע בנמלת האש הקטנה כמעט שום חרק או פרוק רגליים אחר. בנוסף, עקיצה עלולה לגרום לעיוורון בקרב חתולים וכלבים .


אז מה עושים כנגד נמלת האש?


מניעה: בדקו היטב את השתילים, העצים, העציצים, האדמה או הדישון שאתה מכניסים לגינה. דירשו גם מהגנן שלכם אם יש כזה, להקפיד לעשות כך. כמו כן, ניתן לבצע בדיקה פשוטה להימצאותם של נמלי האש בחצר וזאת באמצעות ניטור על ידי מקלות ארטיק או שיפודי עץ וחמאת בוטנים:

1. מרחו מעט חמאת בוטנים על גבי שיפודי עץ /מקלות ארטי ק.

2. החדירו את השיפוד/מקל באדמה, רצוי במקום לח בקרבת ברז/טפטפות או ניקוז מזגן .

3. המתינו כשעה לפחות ולאחריה הרימו את המקל בזהירות שלא ייפלו הנמלים.

4. התבוננו בהם מקרוב והחליטו הם הן מתאימות לתיאור הנמלה.


במידה וגיליתם את נמלת האש הקטנה אצלכם...יש פתרון!

 

גרנולר!!

פזרו גרגרים באזור בו נראות הנמלים במקום יבש בלבד בכדי שלא נפגע במרכיב הפיתיון .  יש לפזר מסביב למבנה, לאורך השבילים בחצר, בין הדשא לבין הריצוף. באזור צינורות הטפטפות (סוגרים ליום אחד את ההשקיה) ובכל מקום שזיהיתם את הנמלה.

כמות של 200 ג' (אריזה קטנה), תספיק לשטח גדול (כ- 1 דונם)!