משלוח חינם בקניה מעל 500 ש"ח
שלום אורח   התחבר
דף הביתמאמריםביגוד תרמי

ביגוד תרמי


כללי

ביגוד תרמי הוא השכבה הראשונה על הגוף בתנאי קור. ביגוד תרמי מספק מענה בתנאי קור (גם קיצוניים) בכל פעילות היוצרת הזעה. תפקידו של הבגד התרמי ליצור בידוד ולנדף זיעה. כך שגם כאשר אנו מזיעים ופעילים, נשאר יבשים ומבודדים היטב מן הסביבה הקרה. ייחודו של הבגד התרמי גם ביכולת האוורור הגבוהה (הנשימה) ובמשקלו הנמוך יחסית. לכן אידיאלי למטיילים, לרוכבי אופניים, לחיילים בחורף תחת פעילות גופנית, לקבוצות סיכון כמו ילדים וזקנים שעלולים להתקרר במהירות ועוד.
 
כיצד זה עובד?
כאשר נמצאים בתנועה או עוסקים בפעילות גופנית כשבחוץ קר, הגוף מתחמם ומזיע והזיעה אשר נשארת על הגוף מקררת אותו והמעלות של הגוף צונחות ברמה שעלולה להיות מסוכנת (היפותרמיה). ביגוד תרמי מיועד מחד, לבודד מהקור החיצוני ומאידך לשמור על חום הגוף מפני הזיעה הקרה והרטיבות. ביגוד תרמי עשוי בדים סינטטיים, שארוגים מסיבים חלולים. הסיבים החלולים כולאים את האוויר לטובת שכבת בידוד בין הגוף ובין הסביבה. נוסף על כך, הסיב החלול גורם להתפשטות מהירה של נוזלים על מנת להרחיק לחות ורטיבות.


חולצה ומכנס תרמי דקים Factor1

איכות הבגד התרמי
איכות הבגד נמדדת כאמור בעיקר בכושר הבידוד ונידוף הזיעה אך גם בגמישות הבגד, ברמת התפרים, בעדינות ורכות הבגד, ביכולת האוורור הגבוהה (הנשימה) ובעמידות גם לאחר שימוש ממושך ולאחר כביסות רבות.
 
שיטת השכבות 
"שיטת השכבות" מתבססת על שלושה אלמנטים להתגוננות מפני הקור: (1) נידוף זיעה (2) בידוד (3) אטימות מפני רוח וגשם.
השכבה הראשונה (כפי שתוארה לעיל) תהיה דקה, מחומרים מנדפי זיעה, צמודה לגוף מבלי לפגוע בחופש התנועה (ולא מחומרים סופגי זיעה כדוגמת כותנה)
השכבה השניה - שכבת הבידוד - תהיה מחומרים שישמרו על אוויר כלוא ושאינם מוליכים קור. נבחר את הביגוד בהתאם לתנאי מזג האוויר ועד כמה אנו סובלים מקור. כך שלדוגמא לחורף קר ישראלי נבחר חולצת מיקרופליז או מעיל פליז ולתנאי קור קיצוניים יותר נבחר מעיל פוך או צמר מרינו.
השכבה השלישית - מתייחסת לאטימות מפני גשם שלג ורוח. גם כאן, בהתאם לתנאי מזג האוויר והמשקעים, נשתמש לדוגמא במעיל גשם, מעיל סקי או בסופטשל אטומים למים אך נושמים.מיקרופליז כשכבה שנייה חולצת פליז עבה יותר, כשכבה שניהסופטשל נגד רוח, גשם ושלג
כשכבה שניה או שלישית (בהתאם למזג האוויר)