משלוח חינם בקניה מעל 500 ש"ח
שלום אורח   התחבר
דף הביתמאמריםחדקונית הדקל

חדקונית הדקל


חדקונית הדקל או בשמה המלא חדקונית הדקל האדומה היא למעשה חיפושית אשר רובנו נחשפנו אליה בשנים האחרונות בעיקר כאשר ראינו דקלים רבים אם בגינה אם באיי התנועה וכמובן במטעי התמרים אשר מאבדים את כפותיהם ,את צבעם הירוק ובמהירות קמלים והופכים במהירות לזיכרון לקוקוס היפה או לתמר שהיה פה לפני כן.

החדקונית הגיע אלינו לפני כ 15 שנה ומעבר לפגיעה בנוף שאליו התרגלנו בצידי הדרכים או בגינות עיקר הנזק שממנו היה החשש העיקרי היה פגיעה ענף התמרים שהוא אחד ענפי הייצוא החשובים בקרב חקלאיי הערבה ובקעת הירדן.

עיקר הנזק לדקלים נגרם ע"י הזחלים הצעירים שמגיעים לאורך של יותר מ 5  ס"מ, בשבועות הראשונים מתוך 10 השבועות של חיי החדקונית.

בשלב זה ,לפני שהזחל יהפך לגולם ואח"כ לחיפושית הוא מסוגל לחפור מנהרה מבסיס הדקל העליון ,פקעת הענפים,כלפי מטה לכיוון המשך הגזע.

נוכל להבחין בתסמינים ראשונים כגון התייבשות וקבלת גוון בהיר של הענפים העליונים של הדקל אולם לרוב זה יהיה מאוחר מידי.

מקובל לטפל בחדקונית בשתי צורות עיקריות:

הראשונה ע"י פיזור מלכודות בסביבת העצים ,כך שהחיפושית הבוגרת תלכד ולא תגיע לעץ.

השנייה היא על ידי יישום חומרי הדברה המטפלים בזחלים בבסיס הגזע העליון של כל עץ מתוך הנחה כי קיימת נגיעות.

בנוסף צריך לקחת בחשבון כי גזם ונסורת מחיתוך הענפים משמשים כבית גידול נוח במיוחד, טיפול במשחת גיזום כגון תפזהיל ובחומרי ההדברה חייב להיעשות לאחר הגיזום היות והגיזום עצמו מהווה נקודת משיכה לחדקונית. 

ניתן לטפל בהדברה [זחל+חיפושית] פעמיים בשנה, במרץ ובאוגוסט בקודקוד [אריזה חצי ליטר] בשילוב עם סיטרון או סימבוש. בטיפול הסביבתי, במלכודת לחיפושית ובפרומון.

הוראות שימוש מופיעות ע"ג האריזות.

בסניפי הגרעין ניתן לקבל הדרכה ולמצוא הן מלכודות לחדקונית והן חומרי הדברה למניעת התופעה.