משלוח חינם בקניה מעל 600 ש"ח
שלום אורח   התחבר
דף הביתמאמריםנמלים ומקקיםתיקנים ונמלים

תיקנים ונמלים

הדברת תיקן גרמני ונמלים לקהל הרחב – שיטות ומוצרים

 

הדברת תיקנים ונמלים - כללי

הציבור הרחב ניתקל בתיקן הגרמני ונמלים לסוגיהן בתוך ביתו במהלך כל ימות השנה. חרקים אלה שוכנים בבתים ומנהלים חיי קהילה בקינים.

התיקן הגרמני חיי אך ורק בתוך הבתים, ומרכז את פעילותו באזור המטבחים ומקומות אחסון מזון. חרק זה מקיים את כל מחזור חיו בתוך הבית ומשמש כמעביר מחלות.

מקורן של הנמלים ואזור מחייתן מתרכזים מחוץ לבית. נמלים נכנסות לתוך הבית לצורך ליקוט מזון בעיקר ולפעמים הן תקמנה קינים גם בתוך הבית (בחול המדפן מרצפות, בתוך שקעי חשמל ועוד).

שיטות הדברה

בעבר נהוגה היתה שיטת הדברה שבה רוססו אזורים נרחבים בבתים בחומרי הדברה תוך התבססות על כך שהחרקים יבואו במגע באופן אקראי עם חומר ההדברה ויקטלו.

שיטות אלה הדבירו כמויות גדולות של חרקים תוך חשיפת בני הבית לסיכונים, אך לא הצליחו במקרים רבים לנטרל את כלל הבעיה. חרקים רבים נחשפו לחומרי ההדברה בצורה חלקית, לא נקטלו והביאו לעולם דור המשך עמיד לחומרי הדברה.

בשנים האחרונות פותחו שיטת המבוססות על שימוש בפיתיונות בעלי רעילות נמוכה ויעילות מרבית.

השיטות מתבססות על לימוד קודי ההתנהלות של החרקים ושימוש בקודים הללו לצורך ביצוע הדברה יעילה ובטוחה.

המשותף לתיקן גרמני ולנמלים הינה העובדה שהחרקים חיים בקן/מושבה ומלקטים מזון ומביאים אותו לקן. נלמד כי פיזור של מזון המשמש כפיתיון המכיל חומרים הפועלים בהשעיה (לא קוטלים מיד את החרק המלקט) נלקחים על ידיו לקן ושם פועלים, מצליחים לקטול את כל אוכלוסיית הקן (במקרה של נמלים את המלכה שאחראית גם על תהליך הרוויה) ובכך פותרים את הבעיה.

יצוין כי אותם חומרים פעילים בפיתיונות המודרניים הינם חומרים בעלי רעילות נמוכה ליונקים ובני אדם או שאינם רעילים כלל. לעומת זאת בחשיפה כפיתיון (רעל קיבה) לחרק הם מבטיחים קטילה מלאה.

גם מחוץ לבית, באזור החצר בה חיות נמלים לרוב, נהוגה שיטת הדברה דומה. בעוד שבתוך הבית משתמשים בפיתיונות על בסיס ג'ל המיושמים בטיפות זעירות על השיש, בפתח שקעים חשמליים, על פאנלים ולאורך הקירות ובתוך ארונות במקומות נסתרים, בחצר משתמשים בפיתיונות מגורענים אשר נישאים על ידי הנמלים הפועלות מסביבת החצר לתוך הקן – ושם מתבצעת הדברה של כל תושבי הקן.


פתרונות הדברה מתקדמים ברשת הגרעין

חברת הגרעין מובילה מהפכה עולמית בהדברה בטוחה ויעילה, עם רעילות אפסית לבני אדם ולחיות מחמד. השיטות מבוססות על פתיונות ג'ל (לבית) ופתיונות מגורענים (לגינה). החרקים המלקטים את החומר מובילים אותו לקן/מושבה ובכך מחסלים את כל הקן/מושבה ואת אוכלוסיית החרקים כולה. 

       

השימוש בחומרים אלו אינו דורש פינוי תכולת הארונות כולל כלי אוכל או בגדים, מאד ממוקד ובטוח לשימוש בסביבת ילדים ובעלי חיים.