משלוח חינם בקניה מעל 600 ש"ח
שלום אורח   התחבר
דף הביתמאמריםדישון הגינה

אביב בפתח - זה הזמן להחזיר לגינה את המראה המלבלב

מומחי הגרעין מספקים לכם מספר טיפים לקראת האביב

דישון הגינה  


לאחר תרדמת החורף זקוקה הגינה לשיקום. דישון ראשוני לאחר החורף יחסוך לנו כסף ויעזור לנו לשמור על גינה מטופחת ויפה. במידה ולא נדשן בזמן נסבול בהמשך ממזיקים וממחלות אחרות.

דישון הגינה והמדשאה דורש מיומנות בזיהוי הצרכים, כמויות פיזור ותזמון.


שני דרכים לדישון בדשן מוצק:

1.   פיזור דשנים ב"שחרור מהיר" כגון: 20-20-20, אוריאה או גפרת אמון, השפעתם מהירה ומידית ולטווח קצר. שימוש בחומרים אלו דורש זיהוי ומיומנות וכרוך בסיכון שהדשא ייצרב עקב פיזור שאינו מדויק.

      חשוב מאד להשקות לאחר פיזור הדשן ע"מ למנוע צריבה.

 

2.   פתרון מעולה ופשוט המתאים לבעלי גינות קטנות ובינוניות ובעיקר למי מאתנו שאינו גנן, הוא שימוש בדשנים ב"שחרור איטי". דשנים אלו מתפרקים לאט במהלך העונה ופשוטים מאוד לשימוש. הדשנים מתפרקים בשחרור איטי ואנו מפזרים אותם אחת ל- 3-6 חודשים ללא כל התערבות נוספת. הם עשויים כמעין ממברנה שבתוכה נמצא החנקן (אשר מפתח את העלווה בצמח), הזרחן (שאחראי על הפרי בצמח) והאשלגן (אשר שומר על הצמח בעת מחסור ועקה). כאשר הטמפרטורה עולה בגינה ביחד אם אחוזי לחות גבוהים בקרקע, הדשן מתפרק בערכים נכונים ישירות לצמח ללא צריבות וטעויות דישון.

 

המדשאה

על מנת לשקם את המדשאה לאחר החורף, ראשית, עלינו לעורר את הדשא ב"סטרטר" (עתיר אשלגן וזרחן המשקם ומעורר את הדשא). טיפול זה בא להאיץ את שיקום הדשא. נוסחאות הסטרטר הותאמו לגינות הפרטיות בשילוב האופטימלי של NPK וברזל.

לאחר שטיפלנו טיפול ראשוני בדשא, באמצעות "סטרטר", ניתן לעבור לדישון המשך באמצעות  דשאון אביב-קיץ. התדירות המומלצת היא: דישון ראשון כשבוע–שבועיים לאחר השימוש בסטרטר ומכאן בתדירות של אחת ל- 3 חודשים. מומלץ להשקות את המדשאה לאחר פיזור הדשן על מנת למנוע צריבה.  


הצמחייה בגינה

את שאר הצמחייה בגינה יש לדשן עם תחילת האביב, טיפול המתבצע פעם בחצי שנה. הזנה מאוזנת, בהרכב חומר נכון, מאפשרת לצמח לקיים תהליכים נכונים. השימוש ברמות חנקן (מעודד צימוח) ואשלגן (חשוב לפריחה) במינונים הנכונים חשובה.  נוסחת  המולטיגן של הגרעין, דישון בשחרור איטי ומבוקר, לתקופה של 6 חודשים, פותחה במיוחד עבור גן הנוי.

שימוש במולטיגן רצוי גם בכל נטיעה/שתילה שאנו מבצעים במהלך העונה, אם ברצוננו גינה מלבלבת ופורחת. מומלץ להשקות לאחר פיזור הדשן על מנת למנוע צריבה.


ריסוס נגד עשביה

העשבים בגינה שצמחו בחורף מהווים מטרד. אם לא רססנו בתחילת החורף בחומרים למניעת נביטה, תצמח עשבייה גבוהה לעיתים מעל 30-40 ס"מ. לפני שמרססים את העשביה כדאי להנמיך את גובהה בחרמש עד לגובה 5-7 ס"מ המאפשר את קליטת חומרי הדברה. חשוב להשאיר גובה מסוים לעשבייה.

חומר הריסוס נגד עשבייה נקלט על ידי עלוות הצמח ומובל לכל חלקי הצמח והשורשים. את תוצאות הדברה ניתן לראות תוך 2 - 6 שבועות מהטיפול, בהתאם למזג האוויר ומצב הצימוח.

חומרי הריסוס מתייחסים לשני סוגי עשבייה: עשבייה רגילה (מרבית העשבים) ורחבי עלים. לכל אחד מהם מיועד תכשיר אחר. ניתן לרסס בראונדאפ או בטייפון או בכל חומר אחר.


מערכת ההשקיה 
 

בטרם נפתח את ברז המים ונתחיל להשקות, מומלץ לבצע את הפעולות הבאות: 

- פיתחו את מסנן המים בכניסה למערכת ההשקיה , הוציאו ושטפו היטב במים את אלמנט הסינון. 
- החליפו את סוללת הגיבוי למחשב ההשקיה והזינו נתונים חדשים לעונת האביב. מומלץ להשקות בשעות לפנות בוקר על מנת לחסוך במים. 
- בדקו את תקינות הברזים החשמליים, ווסת הלחץ, מונע זרימה חוזרת (מז"ח), רצוי לבדוק וויזואלית ומכנית. 
- הפעילו את קווי ההמטרה, כוונו את גזרת ההשקיה בהתאם לצורך. 
- הפעילו את קווי הטפטפות בדקו שאין סתימות או חורים לא רצויים, החליפו קטעים פגומים לפי הצורך. 
- במידה ומותקנת לכם משאבת דשן, יש לחבר למשאבה כלי עם כ- 5 ליטר מים פושרים ולהפעיל את המשאבה על מנת לנקות משקעי דשן ואבנית. 
- רוקנו ושטפו את מיכל הדשן ומלאו דשן טרי. 
- במידה ומערכת ההמטרה ישנה, מומלץ להחליף לממטרות חסכוניות. 
- מומלץ לרווח בין ההשקיות על מנת שהצמחים יעמיקו שורשים וכך שהיו עמידים וחסונים יותר. 
- הקפידו לכסח את הדשא ולגזום נוף מיותר של הצמחיה לעיתים תכופות יותר , פעולה זו תביא לחיסכון במים.