משלוח חינם בקניה מעל 600 ש"ח
שלום אורח   התחבר

הדברת נמלים


מאת: מחלקת תברואה, חברת הגרעין

הנמלה היא אחד החרקים הנפוצים ביותר, וניתן לאתר אותן כמעט בכל מקום – בחצר, בתוך הבית ואפילו בקומות גבוהים בבנייני דירות. למרות שהנמלים נראות לא מזיקות או לא מסוכנות לנו בני האדם, הן מהוות מטרד לא קטן ולכן  הדברת נמלים  הפכה נושא חשוב. במאמר הבא, נכיר תחילה את אורח חיי הנמלה וסביבת מחייתה ונסביר איך אפשר לפתור את בעיית הנמלים בשיטות שונות.

 

בארץ קיימים למעלה מ-180 סוגים של נמלים. הנמלה היא חרק מאוד חברתי, החי בקבוצות גדולות בתוך קן נמלים, כאשר במרכז ישנה מלכה שמהווה את הציר סביבו נעות כל פעילויות הנמלים. תפקיד המלכה הוא להטיל ביצים, ואילו חלק ניכר מהנמלים מתפקדות כפועלות שכל מטרתן היא לעזוב את הקן וללקט מזון עבור שאר הנמלים במושבה. אלו הן הנמלים שאנו פוגשים מסביבנו.

 

הנמלים פעילות לאורך כל השנה, אך בעיקר בסוף הקיץ ובתחילת האביב כאשר הן צריכות ללקט מזון לקראת החורף ובאביב דואגות להתפתחות הקן.

 

מעבר לפגם האסתטי בהימצאות הנמלים בסביבתנו, הן מהוות מקור להעברת חיידקים ונגיפים מבע"ח וצמחים שנמצאים בסביבה בה אנו חיים, ויש לטפל בהדברתן באופן שוטף כל השנה.

 

הדברת נמלים צריכה להתבצע בשני מישורים:

1.      ניקיון ואטימה

·  שמרו על ניקיון הבית והחצר וודאו שאין מזון שיכול להזין את הנמלים.

·  מצאו את המקומות שמהן הנמלים יכולות להיכנס ואיטמו אותם מבחוץ.

 

2.      הדברה:

א.   הדברה ישירה – באמצעות ריסוס ישיר על הנמלים ובסביבה שבה הן מסתובבות.

ב.   הדברה עקיפה – מאחר וקן הנמלים תמיד יימצא מתחת לפני השטח או בתוך חלל הקירות, בהדברה הישירה    לא נצליח להדביר את כל אוכלוסיית הנמלים. ישנם חומרים (גרגרים / ג'לים) הניתנים לפיזור באזור שבו נראות הנמלים, והם מהווים פיתיון מזון עבור הנמלים. הן מלקטות אותו ולוקחות אותו לתוך הקן. החומרים האלו  מתבססים בעיקר על חומר בשם Boron. חומר זה מצטבר בגוף הנמלה ולמעשה מרעיל אותה.


בעבר נהוגה היתה שיטת הדברה שבה רוססו אזורים נרחבים בבתים בחומרי הדברה תוך התבססות על כך שהחרקים יבואו במגע באופן אקראי עם חומר ההדברה ויקטלו.

שיטות אלה הדבירו כמויות גדולות של חרקים תוך חשיפת בני הבית לסיכונים, אך לא הצליחו במקרים רבים לנטרל את כלל הבעיה. חרקים רבים נחשפו לחומרי ההדברה בצורה חלקית, לא נקטלו והביאו לעולם דור המשך עמיד לחומרי הדברה.

בשנים האחרונות פותחו שיטת המבוססות על שימוש בפיתיונות בעלי רעילות נמוכה ויעילות מרבית.

השיטות מתבססות על לימוד קודי ההתנהלות של החרקים ושימוש בקודים הללו לצורך ביצוע הדברה יעילה ובטוחה.

 


פתרונות הדברה מתקדמים ברשת הגרעין

חברת הגרעין מובילה מהפכה עולמית בהדברה בטוחה ויעילה, עם רעילות אפסית לבני אדם ולחיות מחמד. השיטות מבוססות על פתיונות ג'ל (לבית) ופתיונות מגורענים (לגינה). החרקים המלקטים את החומר מובילים אותו לקן/מושבה ובכך מחסלים את כל הקן/מושבה ואת אוכלוסיית החרקים כולה.