משלוח חינם בקניה מעל 600 ש"ח
שלום אורח   התחבר
דף הביתמאמריםתאורת גן

תאורת גן


תאורת גן היא אמנות וצורך בסיסי גם יחד. תאורת גינה נחלקת למספר קטגוריות וישנם סוגים שונים של תאורות. במאמר הזה ננסה לפרט על קצה המזלג ולתת לכם טיפים מעשיים לתכנון התאורה בגינה.

מאת: עמית רייכמן, סניף זכרון יעקב

 

******************

מאמרים נוספים במדור זה:

תאורת גן סולארית - לראות את הגינה באור אחר

תאורת לדים ECO-LED

******************

 

ישנם אנשים אשר אוהבים שילוב של תאורה בשלל צבעים בגינתם. ישנם אלו שנהנים מאור לבן חם ושקט המבליט את היפה שגן. הסגנונות והטעמים שונים ומשתנים מאדם לאדם, ולכן התאמת תאורת גן לגינה ולבעלי הבית דורשת עין מקצועית.

 

תאורת גינה מסווגת לשלוש קטגוריות עיקריות: תאורת גן המופעלת ע"י חיישני תזוזה שתפקידה הקניית בטחון לדיירי הבית, תאורת הצפה לרוב במתח 220 וולט המשמשת בזמן אירוח ומשחקים ולבסוף תאורה במתח נמוך 12 וולט שתפקידה לנוי והארת אובייקטים ופינות חמד בגינה.

 

תאורת גן מתחלקת למספר סוגים :

 1. תאורת שטיפה - תאורה המיועדת לכיסוי שטח נרחב או יצירת רקע. מתאימה לטראסות, ערוגות, מסלעות, מדרונות, ופטיו,  ע"י תאורה כזו ניתן ליצור צללים של עצים ואובייקטים ארכיטקטונים על קירות הבית לשם כך דרושה אלומת אור רחבה.
 2. תאורת מירכוז - מטרתה להאיר בצורה מדוייקת  אובייקט ספציפי כגון עץ, מפל מים, עציץ, פסל, קשת וכו'.
 3. תאורת שביל / ערוגה - לרוב נשתמש בפנסים דקורטיביים אשר נראים טוב גם ביום. אלו מאירים שטח קטן יחסית . אפשר לצייר איתם שורות מתעקלות או ישרות וכן גם ליצור מהם קבוצות במבנה גאומטרי אשר משקף צורות אשר לא נראות בחשיכה.
 4. תאורת סימון , ריצוף, דק ומדרגות - מנורות אלו לרוב מקובעת בבטון, עץ או דק ואינן בולטת החוצה מהם. לעיתים מוסט האור ע"י פתחים  זעירים על מנת להאיר את המשטח עצמו , או לחילופין התאורה מוסתת  ישר / למעלה / למטה.
 5. תאורת יורדת - מאירה ממקום גבוה אל איזור נמוך. מתאימה להתקנה על גבי פרגולות, מטבחי גן, ממרומי עצים אל סביבתם. תאורה זו יכולה להיות אמנותית או פרקטית.
 6. תאורת בטיחות - מטרתה הנה לרוב על מנת להזהיר ולהאיר מדרגות, או מעברים בילתי נראים בחשיכה, להרחיק אנשים לא רצויים (לא אורחים כמובן). במקרים רבים זוהי תאורת V220.
 7. תאורת מים - שקועה במים ומשקפת את תנועתם או מאירה את סביבתם. אפשרי ליצור אפקטים ציוריים ופסיכודליים כאחת.(דרגת אטימה IP-68 ).
 8. תאורה תלויה - בדרך כלל גופי תאורה התלויים על ענפים, בפרגולה או על עמוד גבוה. פנסים אלו מעוצבים כקישוטים ואורם משמש להשראה והארה כאחד.

 

תאורת גן - תהליך התכנון וההתקנה :

 1. ציירו תרשים כללי של הגינה ומקמו בו איזורים ואובייקטים אותם הייתם רוצים להאיר.
 2. הצטיידו בדגלוני סימון, פנס חזק וצאו עם חשיכה לגינה (רצוי שני אנשים לפחות).
 3. גשו אל האיזורים והאובייקטים אותם סימנתם והחלו להאירם מזוויות שונות. כאשר מצאתם נקודה מתאימה תיקעו דגלון וסמנו על התרשים.
 4. לאחר שסימנתם, ביטלתם והוספתם אובייקטים, סמנו על התרשים את סוג התאורה.
 5. היכנסו אל אחד מ 36 סניפי הגרעין, הציגו את התרשים ואנו נעזור לכם לבחור מנורות חוטים, שנאים וציוד נלווה. ראוי לציין שאת תהליך התכנון וקניית החומרים תוכלו לבצע בעצמכם (ובעזרתנו), מומלץ להיעזר בבעל מקצוע (גנן, מעצב נוף, ארכיטקט) על מנת שייעץ לכם גם בשטח ויתרום מניסיונו.
 6. מומלץ שאת ההתקנה יבצע גנן מקצועי עם ניסיון במערכות תאורה, חשמלאי

 

נושאים נוספים שלא הוזכרו בכתבה אך רצוי לזכור את קיומם : עוצמות אור, זויות פתיחה, טווח הארה,שילוב  צבעים , התקנת המערכת וחישובים, איכויות, יצרנים ומחירים, ציוד נלווה, עלויות הפעלה, עלויות חומרים והתקנה, תחזוקה, אורך חיים.

 

ב"הגרעין" ניתן למצוא מגוון גופי תאורה רחב המייצג את כל סוגי התאורה (במתח נמוך), ציוד נלווה כגון : כבלים, שעוני שבת , מחברים סיליקון אטומים למים ,נורות, והחשוב מכל - יחס טוב ומקצועיות.