משלוח חינם בקניה מעל 600 ש"ח
שלום אורח   התחבר

מחשב השקיה


נושא האוטומציה בגן הנוי תופס מקום מרכזי במערכות ההשקיה של רוב הרשויות והמוסדות, שם למדו שכדי לתחזק ולתפעל מערכות השקיה בצורה נכונה, יעילה וחסכונית – חייבת להשתמש במתקני אוטומציה ובמחשבים. מחשב השקיה וצמצום צריכה
.

מאת: יהודה כהן, מנהל מחלקת השקיה וטכנולוגיות מים


כשמדובר בגופים ציבוריים, עומד על הפרק לא רק ייעול ההשקיה ושיפור הגן, אלא גם החיסכון בכח האדם.

גם בעלי גינות פרטיות זיהו את הנוחות, לצד התועלת הגבוהה, הגלומה בהעברת הפיקוד על מערכות השקיה לפיקוד באמצעות מחשב. בעל הגינה יכול לשדרג ולהוסיף מחשב למערכת ההשקיה בכול זמן שיבחר, פיקוד באמצעות מחשב אוטומטי, הפועל ע"י חשמל או סוללות מספק פתרון מצוין בעלות נמוכה יחסית  והתוצאות לא יאחרו להגיע: הגינה תראה טוב יותר וחשבון המים יצטמצם בצורה ניכרת . מהר מאוד ההשקעה תוחזר.
מדוע לא להשקות בצורה ידנית?

כל  גנן מתחיל יודע, שצמחים חייבים לקבל השקיה מאוזנת המותאמת לתנאי השטח, סוג הקרקע סוג הצמחים , אזור גיאוגרפי ועונת השנה.

כשמדברים על השקיה מאוזנת, מתכוונים לכמויות מים נכונות וחלוקתם לפי סוג הצמחים ומיקומם בשטחי הגינה. ( צל - שמש מלאה ).

השקיית יתר של העצים, השיחים, הפרחים, העציצים והמדשאות (כל אחד כשלעצמו), עלולה לגרום לריקבון מערכת השורשים להצהבה ולריבוי מזיקים. מאידך מחסור בשקיה מספקת באזורים מסוימים, עלול לגרום לקמילה ולניוון של הצמחיה.

שיטות ההשקיה השונות, המשתלבות היום בגן, דורשות תחכום ותכנון מדוייק

ברוב המקרים, קשה עד בלתי אפשרי להשקות את הגינה לפי חלוקה לאזורים ובזמנים שונים במינונים מדויקים כל כך, בשיטה הידנית. כאן נכנס לתמונה מחשב השקיה. תפקידו להבטיח את סדירות ההשקיה, תוך שליטה וחלוקה מלאה על כמויות מים מדויקות, זמני השקיה ומרווח ההשקיה אופטימלי בין פעולה אחת לשניה.

לאחרונה ניתן לווסת באמצעות המחשב גם על כמויות הדשן הנמהלות במי ההשקיה.


מחשב השקיה אינו שוכח דבר

לאחר שהוזן בנתונים. הוא מפעיל מערכת השקיה תוך שליטה מלאה ומדויקת ללא כל צורך בהתערבות או בנוכחות הגנן. מצד שני ע"י פעולה פשוטה ניתן להתאימו לכל שינוי מזג אויר או בסוג הצמחיה.

באתר מוצעים מגוון מחשבי השקייה. הדגמים המומלצים והאמינים וכן הטכנולוגיות האחרונות שיצאו לשוק