משלוח חינם בקניה מעל 600 ש"ח
שלום אורח   התחבר
דף הביתמאמריםשונותמיחזור מים איסוף מי גשמים

מיחזור מים - איסוף מי גשמים

עונת החורף הגיעה ואיתה גם הגשמים. המים שיורדים מהשמיים ומשקים את האדמה, יכולים להיאסף על ידינו ולהביא לנו תועלות נוספות .

מאת: מערכת האתר

אמנם הגשם מהווה ברכה וחוסך מאיתנו ביזבוז מים בתקופה של בצורת אך הוא גם יוצר בעיה לאותם בעלי בתים פרטיים אשר מנקזים את שפכי המרזב אל הגינה.

שפכי מרזב הם אותם מים המנוזקים מהגג על ידי מרזב ופוגעים באדמה בנקודה אחת, כאשר יורד גשם בחורף מתנקזים המים אל המרזבים ומשם יורדים בשקף-קצף למטה ונשפכים אל הגינה. בגינות רבות המקום שאליו מתנקזים המים איננו בהכרח המקום שבו דרושה כמות מים  רבה.

מה עושים עם שפכי מרזב?
שפכי מרזב הם דרך מצויינת לאגור מים להשקייה. בגלל אופייה של מדינת ישראל בה יום אחד יורד גשם ולאחר מכן מגיע חודש חם ויבש ניתן לאסוף את המים היורדים דרך המרזבים לכלי איחסון אשר ישמש אתכם להשקייה בימים הבאים. הכלי ימנע מהמים לפגוע בניקיון ולהציף נקודה אחת בגינה וגם יהפוך את מערכת ההשקייה שלכם לירוקה וטובה לסביבה.

 כיצד לנצל את שפכי המרזב לטובת הגינה?

ניתן לנצל את מי שפכי המרזב ולהעבירם למקום אחר, שם הם דרושים יותר (מקום אליו מערכת הטפטוף איננה מגיעה או ששתולים שם עצים בוגרים שאינם זקוקים כבר להשקיה סדירה). עושים זאת בעזרת הרכבת משפך מתחת לקצהו של המרזב, אליו מחברים צינור שיוביל את המים עד למקום המתאים.

רצוי למצוא לצינור המוארך נתיב כזה שלא יפגע במראה העיצוב פנים האסתטי של הגינה.

שימושים נוספים למי גשמים

איסוף מי גשמים יכול לשמש אותכם גם למטרות נוספות. המים היורדים מן השמים הנם מים מזוקקים וניתן להשתמש בהם למילוי במצבר של הרכב, למגהצי אדים וגם להשקיית צמחייה עדינה כגון פרחי סחלבים.

אין טעם באיסוף מי גשמים ושמירתם לימי הקיץ. עצם העובדה שנשתמש במים בתקופת החורף ונתעל אותם למקומות מתאימים, ובכך נפחית מהצריכה השוטפת של המים, נוכל לתרום לשימוש היעיל הנדרש.

 איסוף מי גשמים - ערכים לחינוך

לסיום, רצינו לציין תועלת נוספת באיסוף מי גשם ומיחזור מים. תועלת שאינה קשורה בהכרח בנושא הבוער של חיסכון לאומי במים. תועלת ערכית והיא החינוך והערכים שאנו מעבירים לדור הבא - לילדים שלנו. החוויה והדוגמה שאנו נותנים לילדינו בעצם האיסוף והשימוש, מלמדת אותם יותר מכל דרך אחרת על החשיבות ומעלה את נושא המחסור במים לרמה של ביצוע ולא רק דיבור. גם החוויה המשותפת של איסוף המים והשימוש החוזר בהם היא פעילות משפחתית שתועלותיה ברורות.

 
שיהיה לנו חורף גשום.